خرید و فروش تجهیزات برق صنعتی

دریچه تجارت/ آگهی‌های کالا
/تجهیزات و قطعات
/تجهیزات برق صنعتی

فیلترها

دسته بندیleft-chevron
  • موتور الکتریکی
  • قطعات منبع تغذیه و توزیع برق
  • ژنراتور و موتور برق
  • سایر تجهیزات برق صنعتی
  • تجهیزات حفاظت صنعتی
قیمتleft-chevron
۰ریال
۱۳٬۵۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ریال
حداقل سفارشleft-chevron
۱
۷۲۰
کشور تولید کنندهleft-chevron
  • آلمان
  • یونان
  • ژاپن
  • آمریکا
  • ایران
  • تایوان
  • چین
  • فرانسه
برندleft-chevron
  • ABB
  • CATERPILLAR
  • Evol
  • teta
  • ULICA SOLAR
  • آنو
  • اشنایدرالکتریک
  • جمکو
  • فرزین

محصولات تجهیزات برق صنعتی آگهی‌های کالا

مرتب سازیleft-chevron
ارزان ترین
گران ترین
جدید ترین
قدیمی ترین
سیار صنعتی

سیار صنعتی

کشور سازنده کالا : ایرانحداقل سفارش : 1 دستگاه ۸۵۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال ایران
کفش عایق برق

کفش عایق برق

کشور سازنده کالا : ایرانحداقل سفارش : 100 جفت ۱٬۸۱۰٬۰۰۰ ریال ایران
کابلشو آلومینیومی

کابلشو آلومینیومی

کشور سازنده کالا : ایرانحداقل سفارش : 10 عدد تماس بگیرید
image-not-found

شارژر باتری موتورسیکلت

کشور سازنده کالا : ایرانحداقل سفارش : 1 عدد تماس بگیرید
ساعت کار با رله خروجی قابل تنظیم شیوا امواج مدل TCB-5Y

ساعت کار با رله خروجی قابل تنظیم شیوا امواج مدل TCB-5Y

کشور سازنده کالا : ایرانحداقل سفارش : 1 عدد تماس بگیرید
ساعت کار با رله خروجی قابل تنظیم (سری N) شیوا امواج مدل TCJN-5Y

ساعت کار با رله خروجی قابل تنظیم (سری N) شیوا امواج مدل TCJN-5Y

کشور سازنده کالا : ایرانحداقل سفارش : 1 عدد تماس بگیرید
محافظ یخچال فریزر میکروپروسسوری شیوا امواج مدل VPR-T240

محافظ یخچال فریزر میکروپروسسوری شیوا امواج مدل VPR-T240

کشور سازنده کالا : ایرانحداقل سفارش : 1 عدد تماس بگیرید
محافظ پکیج میکروپروسسوری شیوا امواج مدل VPR-T4

محافظ پکیج میکروپروسسوری شیوا امواج مدل VPR-T4

کشور سازنده کالا : ایرانحداقل سفارش : 1 عدد تماس بگیرید
فتوسل 20A شیوا امواج مدل PST-20A

فتوسل 20A شیوا امواج مدل PST-20A

کشور سازنده کالا : ایرانحداقل سفارش : 1 عدد تماس بگیرید
فتوسل  ترمینال دار  10A شیوا امواج مدل PST-10A

فتوسل ترمینال دار 10A شیوا امواج مدل PST-10A

کشور سازنده کالا : ایرانحداقل سفارش : 1 عدد تماس بگیرید
محافظ ولتاژ دیجیتال 60A شیوا امواج مدل VPJT-60

محافظ ولتاژ دیجیتال 60A شیوا امواج مدل VPJT-60

کشور سازنده کالا : ایرانحداقل سفارش : 1 عدد تماس بگیرید
محافظ ولتاژ لوازم خانگی 16 آمپر JIUJI (JJSV-16) جی یو جی

محافظ ولتاژ لوازم خانگی 16 آمپر JIUJI (JJSV-16) جی یو جی

کشور سازنده کالا : چینحداقل سفارش : 1 عدد تماس بگیرید
سی ریل های گالوانیزه

سی ریل های گالوانیزه

کشور سازنده کالا : ایرانحداقل سفارش : 10 شاخه تماس بگیرید
الکتروموتور جمکو

الکتروموتور جمکو

کشور سازنده کالا : ایرانحداقل سفارش : 1 عدد تماس بگیرید
دیزل ژنراتور با توان اضطراری KVA80

دیزل ژنراتور با توان اضطراری KVA80

کشور سازنده کالا : چینحداقل سفارش : 1 عدد ۱۰٬۵۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال ایران
کنتاکتور فرمان

کنتاکتور فرمان

کشور سازنده کالا : فرانسهحداقل سفارش : 1 عدد تماس بگیرید
مولد دیزلی

مولد دیزلی

کشور سازنده کالا : ژاپنحداقل سفارش : 1 دستگاه ۱۳٬۵۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال ایران
الکتروموتور

الکتروموتور

کشور سازنده کالا : چینحداقل سفارش : 1 عدد تماس بگیرید
solar panel 580wp

solar panel 580wp

کشور سازنده کالا : چینحداقل سفارش : 720 قطعه ۵۲٫۲ دلار آمریکا
فیبر تکستولیت عایق الکتریکی و حرارتی الیاف شیشه تفلون ضد سایش

فیبر تکستولیت عایق الکتریکی و حرارتی الیاف شیشه تفلون ضد سایش

کشور سازنده کالا : ایرانحداقل سفارش : 1 عدد تماس بگیرید
فیبر تکستولیت عایق الکتریکی و حرارتی الیاف حصیری فایبرگلاس

فیبر تکستولیت عایق الکتریکی و حرارتی الیاف حصیری فایبرگلاس

کشور سازنده کالا : ایرانحداقل سفارش : 1 عدد تماس بگیرید
باتری

باتری

کشور سازنده کالا : ایرانحداقل سفارش : 4 عدد تماس بگیرید
یوپی اس

یوپی اس

کشور سازنده کالا : ایرانحداقل سفارش : 1 عدد تماس بگیرید
یوپی اس

یوپی اس

کشور سازنده کالا : تایوانحداقل سفارش : 1 عدد تماس بگیرید
دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور

کشور سازنده کالا : آمریکاحداقل سفارش : 1 دستگاه تماس بگیرید
image-not-found

باتری 12 ولتی

کشور سازنده کالا : یونانحداقل سفارش : 10 عدد تماس بگیرید
image-not-found

یوپی اس

کشور سازنده کالا : آلمانحداقل سفارش : 1 عدد تماس بگیرید
image-not-found

الکتروموتور

کشور سازنده کالا : آلمانحداقل سفارش : 1 دستگاه ۲۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال ایران
image-not-found

JSR6-12/24/40.5 SF6 gas-insulated metal-enclosed s

کشور سازنده کالا : چینحداقل سفارش : 1 بسته تماس بگیرید
12/24kV SF6 Gas-insulated Rain Main Unit

12/24kV SF6 Gas-insulated Rain Main Unit

کشور سازنده کالا : چینحداقل سفارش : 1 بسته تماس بگیرید
image-not-found

ZW20-12 outdoor high voltage AC vacuum circuit breaker

کشور سازنده کالا : چینحداقل سفارش : 1 بسته تماس بگیرید
YBZ Intelligent Prefabricated Substation

YBZ Intelligent Prefabricated Substation

کشور سازنده کالا : چینحداقل سفارش : 1 بسته تماس بگیرید
environmentally friendly intelligent gas insulated

environmentally friendly intelligent gas insulated

کشور سازنده کالا : چینحداقل سفارش : 1 بسته تماس بگیرید
JP Intelligent LV Integrated Distribution Box

JP Intelligent LV Integrated Distribution Box

کشور سازنده کالا : چینحداقل سفارش : 1 بسته تماس بگیرید
JHK/iPV550 AC metal armored removable switchgear

JHK/iPV550 AC metal armored removable switchgear

کشور سازنده کالا : چینحداقل سفارش : 1 بسته تماس بگیرید
ZW32-12/24 outdoor high voltage AC vacuum circuit

ZW32-12/24 outdoor high voltage AC vacuum circuit

کشور سازنده کالا : چینحداقل سفارش : 1 بسته تماس بگیرید
40.5kV SF6 Gas-insulated Metal-enclosed Rain Main

40.5kV SF6 Gas-insulated Metal-enclosed Rain Main

کشور سازنده کالا : چینحداقل سفارش : 1 بسته تماس بگیرید
27.5kV Environmentally friendly Gas-insulated Meta

27.5kV Environmentally friendly Gas-insulated Meta

کشور سازنده کالا : چینحداقل سفارش : 1 بسته تماس بگیرید
منبع تغذیه 140w

منبع تغذیه 140w

کشور سازنده کالا : آلمانحداقل سفارش : 5 دستگاه ۲۵۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال ایران

بازار تجهیزات برق صنعتی مجموعه گسترده ای از محصولات موردنیاز برای توزیع و کنترل توان، حفاظت مدار، راه اندازی و کنترل موتور، اتوماسیون و مدیریت تجهیزات الکتریکی در کارخانه ها و پروژه های صنعتی را شامل می شود. انتخاب محصول در این بازار معمولاً بر اساس مشخصاتی مانند ولتاژ و جریان نامی، قدرت قطع، توان، نوع بار، شرایط محیطی، استاندارد ساخت و سازگاری با سایر اجزای تابلو یا سیستم انجام می شود؛ بنابراین تطبیق صرف نام یا ظاهر تجهیزات برای خرید صنعتی کافی نیست.

در این دسته بندی می توانید گروه هایی مانند کلیدهای حفاظتی و قدرت، کنتاکتور و رله، تجهیزات کنترل و فرمان، درایو و سافت استارتر، تجهیزات اتوماسیون، منبع تغذیه، تجهیزات اندازه گیری و متعلقات تابلو برق را برای کاربردهای مختلف صنعتی بررسی کنید. تنوع برند، سری و مشخصات فنی در هر گروه باعث می شود هنگام خرید و فروش تجهیزات برق و الکترونیک، شماره فنی کامل و پارامترهای واقعی پروژه مبنای مقایسه پیشنهادهای تأمین کنندگان قرار گیرد.

در این صفحه امکان بررسی انواع تجهیزات برق صنعتی، مقایسه مشخصات فنی و برندها و انتخاب گزینه متناسب با نیاز پروژه فراهم است. برای استعلام دقیق تر نیز بهتر است علاوه بر نام محصول، اطلاعاتی مانند برند و سری موردنظر، شماره فنی، ولتاژ، جریان یا توان، تعداد موردنیاز و الزامات فنی پروژه اعلام شود تا پیشنهادهای دریافتی از نظر فنی و تجاری قابلیت مقایسه داشته باشند.

تعیین تجهیزات مناسب بر اساس مشخصات شبکه و بار

برای مثال، یک موتور 30 کیلووات، هیتر 30 کیلووات و بار با توان مشابه که از طریق درایو تغذیه می شود، الزاماً به تجهیزات یکسانی نیاز ندارند. جریان راه اندازی، ضریب توان، رفتار بار هنگام تغییر سرعت و تعداد دفعات قطع و وصل می تواند مشخصات کلید، کنتاکتور، حفاظت و تجهیزات راه اندازی را تغییر دهد.

همچنین باید شرایط منبع مشخص باشد؛ شبکه سه فاز یا تک فاز، فرکانس، کیفیت تغذیه و استفاده از ژنراتور یا منبع اضطراری می توانند روی سازگاری تجهیزات اثر بگذارند. در کنار آن، نحوه بهره برداری نیز اهمیت دارد؛ تجهیزی که به صورت پیوسته کار می کند با تجهیزی که در هر ساعت چندین بار راه اندازی می شود Duty یکسانی ندارد.

بنابراین برای یک استعلام فنی قابل مقایسه، حداقل باید ولتاژ و فرکانس شبکه، جریان یا توان بار، نوع بار و الگوی بهره برداری مشخص باشد. این داده ها پایه انتخاب تجهیزات قدرت، حفاظت و کنترل در بخش های بعدی هستند.

ولتاژ نامی و سطح ولتاژ سیستم

در انتخاب تجهیزات برق صنعتی، صرف دانستن «220 یا 400 ولت بودن» کافی نیست. باید مشخص شود شبکه تک فاز است یا سه فاز، ولتاژ مدار قدرت چقدر است و مدار فرمان با چه ولتاژی کار می کند. این اطلاعات مستقیماً روی انتخاب کلید، کنتاکتور، درایو، منبع تغذیه، تجهیزات اندازه گیری و حتی کد سفارش محصول اثر می گذارند.

مشخصه ای که باید معلوم باشداثر آن بر انتخاب تجهیزخطای رایج در خرید
تک فاز یا سه فاز بودن شبکهساختار ورودی، تعداد پل و سازگاری تجهیز با شبکه را تعیین می کندانتخاب تجهیز سه فاز برای ورودی تک فاز یا بالعکس
ولتاژ مدار قدرتریتینگ کلید، کنتاکتور، درایو و سایر تجهیزات مسیر قدرت باید با آن سازگار باشدانتخاب صرفاً بر اساس آمپراژ و نادیده گرفتن ولتاژ کاری
ولتاژ مدار فرمانولتاژ بوبین کنتاکتور و رله و تغذیه تجهیزات کنترلی را تعیین می کندسفارش کنتاکتور صحیح از نظر جریان، اما با بوبین نامناسب
AC یا DC بودن فرمانمستقیماً روی انتخاب بوبین، رله، منبع تغذیه و تجهیزات کنترلی اثر داردیکسان فرض کردن 24 ولت AC و 24 ولت DC
سطح ولتاژ محل استفادهالزامات عایقی و ریتینگ های الکتریکی تجهیز را محدود می کنداستفاده از تجهیز خارج از محدوده ولتاژی اعلام شده سازنده

یک نمونه مهم در بازار، کنتاکتور است. ممکن است دو کنتاکتور از یک سری، از نظر جریان و توان موتور کاملاً مشابه باشند اما کد سفارش آن ها به دلیل تفاوت ولتاژ بوبین متفاوت باشد. بنابراین عبارت «کنتاکتور 32 آمپر» برای استعلام دقیق کافی نیست؛ باید مشخص شود مثلاً مدار فرمان 24 ولت DC یا 230 ولت AC است.

در درایو و سافت استارتر نیز ولتاژ ورودی بخشی از مشخصات اصلی انتخاب است. توان درج شده روی محصول به تنهایی معیار کافی نیست و باید کلاس ولتاژی، تعداد فاز ورودی و مشخصات موتور با تجهیز تطبیق داده شوند.

برای کلیدهای حفاظتی نیز ولتاژ اهمیت دیگری دارد: قدرت قطع یک کلید می تواند در ولتاژهای کاری مختلف متفاوت باشد. بنابراین عبارت هایی مانند «کلید 100 آمپر» بدون اعلام ولتاژ شبکه و سطح اتصال کوتاه، مشخصات کاملی برای خرید صنعتی ایجاد نمی کنند.

نکته استعلام: مشخصات ولتاژ را تفکیک شده اعلام کنید؛ مثلاً: شبکه سه فاز 400 ولت، 50 هرتز، مدار فرمان 24 ولت DC. این شیوه احتمال دریافت تجهیز صحیح از نظر کد فنی و ریتینگ الکتریکی را بسیار بیشتر می کند.

جریان نامی و توان بار

بعد از مشخص شدن ولتاژ شبکه، باید جریان واقعی بار با ظرفیت تجهیزی که قرار است آن را تغذیه، قطع و وصل یا کنترل کند تطبیق داده شود. در عمل، انتخاب کلید، کنتاکتور، درایو یا کابل فقط با عبارت هایی مانند «موتور 30 کیلووات» دقیق نیست؛ زیرا جریان مصرفی به ولتاژ، نوع بار، راندمان، ضریب توان و شرایط بهره برداری نیز وابسته است.

رابطه اصلی در انتخاب را می توان به صورت زیر دید:

جریان بار ← شرایط واقعی مصرف کننده → ریتینگ تجهیز + حاشیه انتخاب مناسب

عاملدر انتخاب چه معنایی دارد؟اثر روی خرید
جریان بارجریانی که مصرف کننده در شرایط کاری موردنظر از شبکه می کشدمبنای اولیه تعیین ظرفیت تجهیزات مسیر قدرت است
ریتینگ تجهیزمقدار جریان یا توانی که سازنده برای شرایط مشخص مجاز اعلام کرده استباید با نوع بار و شرایط استفاده تطبیق داده شود، نه فقط از جریان بار بزرگ تر باشد
حاشیه انتخابظرفیت اضافی موردنیاز برای شرایط واقعی بهره برداریبر اساس نوع تجهیز، دما، بارگذاری، Duty و دستورالعمل سازنده تعیین می شود
جریان های موقتجریان راه اندازی یا اضافه بار کوتاه مدت برخی مصرف کننده هامی تواند روی انتخاب کلید، کنتاکتور، سافت استارتر و درایو اثر مستقیم داشته باشد

نکته مهم این است که ریتینگ اسمی تجهیزات مختلف معنای یکسانی ندارد. برای مثال، در انتخاب کنتاکتور موتور علاوه بر جریان باید رده بهره برداری آن بررسی شود؛ در انتخاب درایو، جریان خروجی و ظرفیت اضافه بار اهمیت دارد و در کلید حفاظتی، جریان نامی باید همراه با مشخصه تریپ و قدرت قطع دیده شود. بنابراین مقایسه صرف عدد «آمپر» بین تجهیزات می تواند گمراه کننده باشد.

از طرف دیگر، ایجاد حاشیه اطمینان به معنی انتخاب بی قاعده تجهیز بزرگ تر نیست. Oversize کردن می تواند هزینه خرید را افزایش دهد و در برخی تجهیزات، تنظیم و عملکرد حفاظتی یا بهره برداری را نامناسب کند. حاشیه مناسب باید بر اساس شرایطی مانند دمای تابلو، کارکرد پیوسته، تعداد دفعات راه اندازی، اضافه بار فرآیندی و ضرایب کاهش ظرفیت اعلام شده توسط سازنده تعیین شود.

برای مثال، در استعلام یک موتور صنعتی بهتر است به جای اعلام فقط «موتور 30 کیلووات»، ولتاژ، جریان پلاک، توان، روش راه اندازی و شرایط کار نیز ارائه شود. این اطلاعات امکان انتخاب دقیق تر کنتاکتور، حفاظت موتور، سافت استارتر یا درایو را فراهم می کنند.

نکته انتخاب: ابتدا جریان واقعی بار را مبنا قرار دهید، سپس ریتینگ تجهیز را بر اساس نوع کاربرد بررسی کنید و در نهایت حاشیه لازم را مطابق شرایط بهره برداری و دیتاشیت سازنده اعمال کنید؛ نه اینکه یک درصد ثابت به همه تجهیزات اضافه شود.

نوع بار الکتریکی

دو مصرف کننده با توان و ولتاژ یکسان الزاماً تجهیزات کلیدزنی و حفاظتی یکسانی نمی خواهند. رفتار بار هنگام وصل شدن، کارکرد عادی و قطع مدار تعیین می کند کنتاکتور، کلید، رله یا تجهیز راه انداز باید چه ریتینگی داشته باشد. به همین دلیل در استعلام صنعتی، اعلام «نوع بار» در کنار جریان و توان اهمیت دارد.

نوع باررفتار الکتریکی مهماثر بر انتخاب تجهیزات
بار مقاومتیجریان و ولتاژ تقریباً هم فاز هستند؛ با این حال برخی بارهای حرارتی در حالت سرد رفتار متفاوتی دارندکلید و کنتاکتور باید متناسب با جریان کاری و رده کاربرد بار مقاومتی انتخاب شوند
بار موتوریهنگام راه اندازی می تواند چند برابر جریان نامی موتور از شبکه جریان بکشدکنتاکتور، حفاظت موتور، کلید و تجهیزات راه اندازی باید جریان استارت و شرایط راه اندازی را تحمل کنند
بار القاییذخیره انرژی در میدان مغناطیسی و رفتار متفاوت هنگام قطع و وصلتوانایی کلیدزنی بار القایی و کنترل اضافه ولتاژهای ناشی از قطع در انتخاب کنتاکتور، رله و تجهیزات جانبی اهمیت پیدا می کند
بار الکترونیکیممکن است جریان هجومی اولیه، هارمونیک یا شکل موج جریان غیرسینوسی ایجاد کندکلید، منبع تغذیه، حفاظت و تجهیزات بالادست باید با مشخصات واقعی ورودی بار تطبیق داده شوند

در الکتروموتورها، جریان نامی به تنهایی برای انتخاب کنتاکتور کافی نیست. روش راه اندازی، تعداد دفعات استارت و نوع بهره برداری نیز مهم اند؛ به همین دلیل سازندگان کنتاکتور برای کاربردهای مختلف، رده های بهره برداری متفاوت تعریف می کنند. کنتاکتوری که برای یک هیتر مناسب است، صرفاً به دلیل داشتن جریان نامی مشابه الزاماً انتخاب مناسبی برای موتور نیست.

در بارهای الکترونیکی مانند درایو، منبع تغذیه سوئیچینگ و تجهیزات اتوماسیون نیز باید به مشخصات ورودی واقعی تجهیز توجه کرد. جریان هجومی هنگام وصل، هارمونیک ها و الزامات حفاظتی سازنده می توانند انتخاب کلید و تجهیزات بالادست را نسبت به یک بار خطی با همان توان تغییر دهند.

نکته انتخاب: در استعلام فقط «توان و آمپراژ» را اعلام نکنید. مشخص کنید بار مقاومتی، موتور، بار القایی یا تجهیز الکترونیکی است و در صورت وجود، اطلاعاتی مانند جریان راه اندازی، روش استارت و تعداد دفعات قطع و وصل را نیز ارائه دهید.

فرکانس و شرایط منبع تغذیه

فرکانس شبکه برای همه تجهیزات معیار تعیین کننده ای نیست، اما در تجهیزاتی که عملکردشان به موتور، ترانسفورماتور، مدار مغناطیسی یا تبدیل توان وابسته است، باید با مشخصات سازنده تطبیق داده شود. بنابراین هنگام خرید، بررسی 50 یا 60 هرتز بودن تجهیز زمانی ارزش دارد که واقعاً روی عملکرد، ظرفیت یا سازگاری آن اثر بگذارد.

تجهیزوابستگی به منبع تغذیهاثر در انتخاب
الکتروموتورفرکانس با سرعت سنکرون و مشخصات عملکرد موتور ارتباط مستقیم داردموتور باید برای ولتاژ و فرکانس شبکه یا محدوده کاری درایو مناسب باشد
ترانسفورماتورطراحی هسته و شار مغناطیسی به فرکانس وابسته استاستفاده در فرکانسی خارج از ریتینگ سازنده می تواند عملکرد حرارتی و مغناطیسی را تغییر دهد
درایو فرکانس متغیرورودی باید با محدوده ولتاژ، فرکانس و تعداد فاز مجاز تجهیز سازگار باشدعلاوه بر توان، مشخصات منبع ورودی و موتور خروجی باید جداگانه کنترل شوند
ژنراتور و برق اضطراریفرکانس و پایداری ولتاژ خروجی به عملکرد مجموعه تولید برق وابسته استتجهیزات حساس پایین دست باید با کیفیت و محدوده تغییرات منبع سازگار باشند
بوبین ها و تجهیزات الکترومغناطیسی ACامپدانس و رفتار حرارتی می تواند با فرکانس تغییر کندولتاژ و فرکانس درج شده برای بوبین باید با مدار فرمان تطبیق داشته باشد

موضوع فقط عدد فرکانس نیست. در پروژه هایی که تغذیه از ژنراتور، منبع اضطراری یا شبکه ای با کیفیت توان نامناسب تأمین می شود، تغییرات ولتاژ و فرکانس، افت ولتاژ هنگام راه اندازی بارهای بزرگ و هارمونیک ها نیز ممکن است بر تجهیزات حساس اثر بگذارند. این مسئله به ویژه برای درایوها، منابع تغذیه، تجهیزات کنترلی و بارهای الکترونیکی اهمیت بیشتری دارد.

در مقابل، نباید فرکانس را بدون دلیل به معیار خرید تمام تجهیزات تبدیل کرد. برای بسیاری از تجهیزات، کافی است محدوده ولتاژ، جریان و سایر ریتینگ های اعلام شده سازنده رعایت شود.

نکته استعلام: اگر تجهیز به فرکانس یا کیفیت منبع وابسته است، فقط عبارت «برق سه فاز» را اعلام نکنید؛ ولتاژ، فرکانس، تعداد فاز و نوع منبع ـ شبکه، ژنراتور یا منبع اضطراری ـ را نیز در استعلام مشخص کنید.

وظیفه و نحوه بهره برداری

در انتخاب تجهیزات کنترل موتور، فقط توان و جریان نامی بار تعیین کننده نیست؛ باید مشخص باشد تجهیز چگونه و چند بار در شبانه روز کار می کند. یک موتور با کارکرد پیوسته و استارت محدود، شرایط متفاوتی نسبت به موتوری دارد که در یک خط تولید مرتباً روشن، خاموش یا معکوس می شود.

شرایط بهره برداریاثر روی تجهیزاهمیت در انتخاب
کارکرد پیوستهتجهیز برای مدت طولانی زیر بار باقی می ماندظرفیت حرارتی، دمای تابلو و کاهش ظرفیت ناشی از شرایط نصب اهمیت بیشتری پیدا می کند
کارکرد متناوبدوره های کار و توقف به صورت تکراری اتفاق می افتندمدت کار، زمان استراحت و سیکل کاری باید با ظرفیت تجهیز تطبیق داده شود
قطع و وصل مکررکنتاکت ها تعداد زیادی عملیات مکانیکی و الکتریکی انجام می دهنددوام الکتریکی و مکانیکی کنتاکتور و رده بهره برداری اهمیت پیدا می کند
استارت و توقف مکرر موتورجریان راه اندازی و تنش حرارتی بارها تکرار می شودکنتاکتور، حفاظت موتور، سافت استارتر یا درایو باید برای این سیکل کاری مناسب باشند

این موضوع در کنتاکتورها اهمیت ویژه ای دارد. دو کنتاکتور که هر دو از نظر جریان نامی قادر به تغذیه یک موتور هستند، ممکن است در کاربردی با تعداد زیاد عملیات قطع و وصل، عمر الکتریکی یکسانی نداشته باشند. به همین دلیل رده بهره برداری، تعداد عملیات مجاز و منحنی های عمر الکتریکی سازنده در کاربردهای پرتکرار ارزش بیشتری از مقایسه صرف آمپراژ دارند.

در سیستم های راه اندازی موتور نیز تعداد استارت در ساعت می تواند انتخاب را تغییر دهد. استارت های متوالی باعث تجمع حرارت در موتور و تجهیزات راه انداز می شوند؛ بنابراین برای سافت استارتر، درایو و تجهیزات حفاظت موتور باید محدودیت های Duty و تعداد استارت اعلام شده توسط سازنده بررسی شوند.

نکته انتخاب: در استعلام تجهیزات کنترل موتور، علاوه بر توان، جریان و ولتاژ موتور، مشخص کنید کارکرد پیوسته یا متناوب است، تقریباً چند بار در ساعت استارت/توقف انجام می شود و آیا قطع و وصل مکرر، معکوس کردن جهت یا شرایط کاری سنگین وجود دارد. این اطلاعات می تواند انتخاب کنتاکتور و تجهیزات راه اندازی را به طور جدی تغییر دهد.

حفاظت مدار بر اساس نوع خطا چگونه طراحی می شود؟

در سیستم برق صنعتی، حفاظت زمانی درست انتخاب می شود که ابتدا نوع خطای محتمل و رفتار آن در مدار مشخص باشد. اتصال کوتاه، اضافه بار موتور، قطع یا عدم تعادل فاز، نشتی جریان و تغییرات غیرمجاز ولتاژ ماهیت یکسانی ندارند؛ بنابراین یک تجهیز حفاظتی نیز الزاماً پاسخگوی همه آن ها نیست.

برای هر مدار باید مشخص شود چه خطاهایی باید تشخیص داده شوند، خطا با چه سرعتی باید قطع شود و کدام بخش از سیستم نیاز به حفاظت دارد. به همین دلیل در یک فیدر صنعتی ممکن است حفاظت اضافه جریان، حفاظت موتور و پایش فاز یا ولتاژ به صورت مکمل در کنار یکدیگر قرار گیرند.

در ادامه، انتخاب حفاظت بر اساس پنج گروه اصلی خطا بررسی می شود تا مشخص شود برای هر وضعیت، چه نوع عملکرد حفاظتی و چه خانواده ای از تجهیزات باید در استعلام و طراحی مدار مدنظر قرار گیرد.

حفاظت در برابر اضافه جریان و اتصال کوتاه

اضافه جریان زمانی رخ می دهد که جریان مدار از محدوده مجاز عبور کند؛ اما اضافه بار و اتصال کوتاه شدت و رفتار زمانی یکسانی ندارند. اتصال کوتاه می تواند در مدت بسیار کوتاه جریان بزرگی ایجاد کند و تجهیز حفاظتی باید علاوه بر تشخیص خطا، توان قطع ایمن آن را در نقطه نصب داشته باشد. به همین دلیل انتخاب حفاظت فقط با «آمپراژ کلید» انجام نمی شود.

تجهیزجایگاه مناسب در حفاظتمهم ترین معیار خرید
فیوز (Fuse)حفاظت سریع در برابر جریان های خطا؛ بسته به کلاس، برای کابل، موتور، نیمه هادی یا سایر کاربردهاکلاس فیوز، جریان نامی، ولتاژ و قدرت قطع
کلید مینیاتوری (MCB)مدارهای نهایی و فیدرهای با جریان پایین ترجریان نامی، منحنی قطع، تعداد پل و قدرت قطع
کلید اتوماتیک کمپکت (MCCB)فیدرهای صنعتی و مدارهایی با جریان و سطح اتصال کوتاه بالاترجریان فریم و تنظیمی، قدرت قطع و نوع واحد حفاظتی
کلید هوایی (ACB)ورودی و کوپلر تابلوهای اصلی فشار ضعیف و مدارهای جریان بالاجریان نامی، قدرت قطع، تحمل کوتاه مدت و قابلیت تنظیم حفاظت

در انتخاب MCB، MCCB یا ACB باید بین جریان کاری مدار و جریان اتصال کوتاه محتمل در محل نصب تفاوت قائل شد. برای مثال، کلیدی ممکن است از نظر جریان نامی برای یک فیدر مناسب باشد، اما اگر قدرت قطع آن از جریان اتصال کوتاه قابل انتظار کمتر باشد، برای آن نقطه شبکه انتخاب مناسبی نیست.

تفاوت دیگر در قابلیت تنظیم و هماهنگی حفاظتی است. کلیدهای کمپکت و به ویژه کلیدهای هوایی می توانند با واحدهای حفاظتی قابل تنظیم عرضه شوند؛ قابلیتی که در تابلوهای چندسطحی برای ایجاد سلکتیویتی اهمیت دارد تا خطای یک فیدر، تا حد امکان توسط نزدیک ترین تجهیز حفاظتی قطع شود و کل تابلو بی برق نشود.

نکته انتخاب: برای استعلام این تجهیزات، حداقل جریان بار، ولتاژ شبکه، جریان اتصال کوتاه محتمل، تعداد پل و محل قرارگیری کلید در شبکه را مشخص کنید. در کلیدهای قابل تنظیم، نوع و محدوده تنظیم حفاظت نیز باید جزو مشخصات خرید باشد.

حفاظت در برابر اضافه بار موتور

اضافه بار موتور با اتصال کوتاه تفاوت دارد. در اضافه بار، موتور ممکن است برای مدتی جریانی بیشتر از مقدار مجاز بکشد؛ مثلاً به دلیل افزایش بار مکانیکی، گیرکردن نسبی تجهیز، طولانی شدن راه اندازی یا شرایط غیرعادی فرآیند. ادامه این وضعیت باعث افزایش دمای سیم پیچ و کاهش عمر عایق موتور می شود. بنابراین حفاظت اضافه بار باید رفتار حرارتی موتور را در نظر بگیرد و در عین حال، جریان طبیعی زمان استارت را با خطا اشتباه نگیرد.

تجهیزعملکرد حفاظتیکاربرد و نکته انتخاب
رله اضافه بار (Overload Relay)تشخیص اضافه بار و ارسال فرمان قطع به مدار کنتاکتورمحدوده تنظیم جریان و کلاس تریپ باید با موتور و شرایط راه اندازی هماهنگ باشد
رله حرارتی یا بی متالشبیه سازی رفتار حرارتی موتور با عناصر حساس به جریان و حرارتگزینه رایج در استارترهای کنتاکتوری؛ تنظیم آن باید بر اساس جریان موتور و آرایش مدار انجام شود
تجهیزات الکترونیکی حفاظت موتورپایش دقیق تر جریان و بسته به مدل، حفاظت در برابر شرایطی فراتر از اضافه بار سادهبرای موتورهای مهم یا فرآیندهایی که پایش و تنظیمات حفاظتی گسترده تری نیاز دارند مناسب تر است
کلید حفاظت موتورترکیب حفاظت اضافه بار و اتصال کوتاه در یک تجهیز، بسته به طراحی محصولمحدوده تنظیم جریان، قدرت قطع و مشخصات موتور باید همزمان بررسی شوند

یکی از مشخصات مهم در خرید رله اضافه بار، کلاس تریپ است. موتوری که سریع به دور نامی می رسد با موتوری که به دلیل اینرسی بالای بار، زمان راه اندازی طولانی تری دارد شرایط یکسانی ندارد. انتخاب نامناسب می تواند باعث تریپ بی مورد هنگام استارت شود یا برعکس، حفاظت حرارتی موتور را با تأخیر نامناسب انجام دهد.

همچنین بی متال جایگزین حفاظت اتصال کوتاه نیست. در یک استارتر متداول، حفاظت اتصال کوتاه توسط تجهیز بالادست انجام می شود و رله اضافه بار وظیفه حفاظت حرارتی موتور را بر عهده دارد. تجهیزات حفاظت موتور پیشرفته تر می توانند چند عملکرد حفاظتی را در یک مجموعه ارائه کنند، اما قابلیت دقیق هر مدل باید از دیتاشیت سازنده بررسی شود.

نکته انتخاب: برای استعلام حفاظت اضافه بار، جریان نامی پلاک موتور، توان و ولتاژ، روش راه اندازی، زمان تقریبی استارت و شرایط بار را اعلام کنید. انتخاب صرفاً بر اساس کیلووات موتور، به خصوص در کاربردهای سنگین یا استارت طولانی، کافی نیست.

حفاظت در برابر قطع و عدم تعادل فاز

در بارهای سه فاز، سالم بودن هر سه فاز به اندازه مقدار جریان اهمیت دارد. قطع یک فاز، عدم تعادل ولتاژ بین فازها یا تغییر توالی فاز می تواند عملکرد موتور و سایر تجهیزات سه فاز را مختل کند. برای تشخیص این شرایط معمولاً از رله پایش فاز (Phase Monitoring Relay) استفاده می شود که وضعیت شبکه را کنترل کرده و در صورت عبور پارامترها از محدوده مجاز، فرمان قطع مدار را صادر می کند.

وضعیت شبکهریسک برای تجهیزعملکرد حفاظتی موردنیاز
قطع فاز (Phase Failure)موتور سه فاز ممکن است با افزایش جریان در فازهای باقی مانده و افزایش دما مواجه شودتشخیص فقدان یک فاز و جلوگیری از ادامه کار
عدم تعادل فازایجاد عدم تعادل جریان و افزایش تنش حرارتی، به ویژه در موتورپایش میزان عدم تعادل و تریپ در محدوده تنظیم شده
توالی فاز اشتباه (Phase Sequence)می تواند جهت چرخش موتور را معکوس کندتشخیص ترتیب نادرست فازها و جلوگیری از راه اندازی
بازگشت شرایط عادیراه اندازی ناخواسته بلافاصله پس از رفع خطا ممکن است مطلوب نباشدبسته به رله، امکان تنظیم تأخیر عملکرد یا نحوه ریست بررسی می شود

اهمیت توالی فاز در تجهیزاتی مانند پمپ، کمپرسور، فن و ماشین آلات دارای جهت چرخش مشخص بیشتر است. برای مثال، جابه جایی دو فاز می تواند جهت چرخش موتور را تغییر دهد؛ بنابراین در تجهیزی که چرخش معکوس مجاز نیست، صرفاً وجود هر سه فاز برای صدور اجازه راه اندازی کافی نخواهد بود.

در خرید رله کنترل فاز نیز نباید فرض کرد همه مدل ها عملکرد یکسان دارند. برخی مدل ها فقط قطع و توالی فاز را پایش می کنند، درحالی که مدل های دیگر می توانند عدم تعادل، اضافه ولتاژ، افت ولتاژ یا محدوده های قابل تنظیم دیگری را نیز کنترل کنند.

نکته انتخاب: برای استعلام حفاظت اضافه بار، جریان نامی پلاک موتور، توان و ولتاژ، روش راه اندازی، زمان تقریبی استارت و شرایط بار را اعلام کنید. انتخاب صرفاً بر اساس کیلووات موتور، به خصوص در کاربردهای سنگین یا استارت طولانی، کافی نیست.

حفاظت نشتی جریان و خطای زمین

در حفاظت صنعتی، نشتی جریان و خطای زمین با اضافه بار یا اتصال کوتاه یکی نیستند. در این شرایط بخشی از جریان به جای برگشت از مسیر عادی مدار، از مسیر زمین یا بدنه عبور می کند. تجهیز حفاظتی باید این عدم تعادل را تشخیص دهد و متناسب با سطح حساسیت و کاربرد مدار فرمان قطع صادر کند.

تجهیزنقش حفاظتیملاحظه اصلی در انتخاب
محافظ جریان باقیمانده (RCD)عنوان عمومی تجهیزات تشخیص جریان باقیمانده و قطع مدارنوع تجهیز، جریان نامی، حساسیت نشتی و نوع جریان قابل تشخیص باید مشخص شود
کلید محافظ جان بدون حفاظت اضافه جریان (RCCB)حفاظت در برابر جریان باقیمانده و نشتی به زمینبه تنهایی حفاظت اتصال کوتاه و اضافه بار را انجام نمی دهد و معمولاً به حفاظت اضافه جریان مجزا نیاز دارد
کلید ترکیبی محافظ جان (RCBO)ترکیب حفاظت جریان باقیمانده با حفاظت اضافه بار و اتصال کوتاهبرای مدارهایی مناسب است که هر دو عملکرد حفاظتی در یک تجهیز موردنیاز باشد

در انتخاب این تجهیزات، فقط عدد آمپر کافی نیست. جریان باقیمانده نامی، تعداد پل و نوع RCD نیز باید با مدار و بار سازگار باشند. این موضوع در بارهای دارای تجهیزات الکترونیک قدرت، درایوها، منابع تغذیه سوئیچینگ و سایر مصرف کننده هایی که شکل جریان نشتی آن ها می تواند با بارهای ساده متفاوت باشد اهمیت بیشتری پیدا می کند.

برای شبکه های صنعتی نیز باید بین حفاظت افراد، حفاظت در برابر آتش سوزی ناشی از نشتی و حفاظت خطای زمین تجهیزات تفکیک قائل شد. سطح حساسیت و زمان عملکرد مناسب برای همه این اهداف یکسان نیست و انتخاب باید با طراحی سیستم اتصال زمین و هماهنگی حفاظتی مجموعه انجام شود.

نکته انتخاب: در استعلام مشخص کنید تجهیز برای چه هدفی انتخاب می شود و علاوه بر جریان نامی، تعداد پل و حساسیت جریان باقیمانده، نوع بار و ساختار شبکه را نیز اعلام کنید. اگر RCCB انتخاب می شود، وجود حفاظت مناسب اضافه جریان در همان مدار نیز باید جداگانه بررسی شود.

حفاظت در برابر اضافه و افت ولتاژ

اضافه ولتاژ و افت ولتاژ می توانند عملکرد موتور، کنتاکتور، درایو، منبع تغذیه و تجهیزات کنترلی را مختل کنند؛ حتی زمانی که اتصال کوتاه یا اضافه جریان وجود ندارد. برای این شرایط معمولاً از تجهیزات پایش ولتاژ و رله های حفاظتی استفاده می شود که مقدار ولتاژ را با حدود تنظیم شده مقایسه کرده و در صورت خروج از محدوده مجاز، فرمان آلارم یا قطع صادر می کنند.

تجهیز یا عملکردچه چیزی را پایش می کند؟ملاحظه انتخاب
رله پایش ولتاژافت و افزایش ولتاژ نسبت به حدود تعیین شدهمحدوده ولتاژ، آستانه های تنظیم، تعداد فاز و زمان تأخیر باید مشخص شوند
رله کمبود ولتاژکاهش ولتاژ زیر حد مجازبرای جلوگیری از ادامه کار بار در شرایط افت شدید یا راه اندازی نامطمئن استفاده می شود
رله اضافه ولتاژافزایش ولتاژ بالاتر از حد مجازبرای حفاظت بارهای حساس و صدور فرمان قطع یا آلارم کاربرد دارد
رله حفاظتی چندمنظورهترکیبی از اضافه ولتاژ، افت ولتاژ، عدم تعادل یا خطاهای دیگربرای تابلوها و موتورهای مهم، قابلیت تنظیم و ثبت خطا می تواند مزیت ایجاد کند

در انتخاب این تجهیزات، آستانه ولتاژ به تنهایی کافی نیست. زمان عملکرد نیز اهمیت دارد؛ زیرا افت یا افزایش بسیار کوتاه مدت ممکن است در بعضی فرآیندها قابل تحمل باشد، درحالی که تنظیم بیش از حد حساس می تواند باعث قطع های غیرضروری شود. به همین دلیل بسیاری از رله های صنعتی امکان تنظیم حد بالا، حد پایین و تأخیر زمانی را فراهم می کنند.

در موتورهای سه فاز، افت ولتاژ می تواند با افزایش جریان و کاهش گشتاور قابل دسترس همراه شود؛ در تجهیزات الکترونیکی نیز خروج ولتاژ از محدوده ورودی مجاز ممکن است باعث تریپ یا عملکرد ناپایدار شود. بنابراین محدوده حفاظت باید با مشخصات واقعی بار و نه یک عدد عمومی برای کل کارخانه تعیین شود.

نکته انتخاب: برای استعلام رله حفاظتی، ولتاژ نامی شبکه، تک فاز یا سه فاز بودن، حد مجاز افت و افزایش ولتاژ، تأخیر عملکرد و نوع خروجی موردنیاز را اعلام کنید. اگر چند خطای شبکه باید هم زمان پایش شوند، رله چندمنظوره می تواند نسبت به استفاده از چند رله مستقل گزینه قابل بررسی تری باشد.

ظرفیت قطع و هماهنگی حفاظتی چه اهمیتی در انتخاب تجهیزات دارد؟

در انتخاب کلیدها و تجهیزات حفاظتی، جریان نامی فقط مشخص می کند تجهیز برای چه سطحی از جریان کاری طراحی شده است؛ اما هنگام اتصال کوتاه، جریان خطا می تواند چندین برابر جریان عادی مدار باشد. در این شرایط، کلید باید بتواند جریان خطا را با ایمنی قطع کند و بدون ایجاد خطر برای تابلو و تجهیزات پایین دست، مدار معیوب را از شبکه جدا سازد.

به همین دلیل، مشخصاتی مانند ظرفیت قطع، جریان اتصال کوتاه احتمالی و سطح تحمل تجهیزات باید در کنار جریان نامی بررسی شوند. اهمیت این موضوع در تابلوهای اصلی، فیدرهای نزدیک ترانسفورماتور و نقاطی که سطح اتصال کوتاه بالاتری دارند بیشتر است.

از طرف دیگر، انتخاب تک تک کلیدها کافی نیست. تجهیزات حفاظتی بالادست و پایین دست باید به گونه ای با یکدیگر هماهنگ شوند که در زمان خطا، نزدیک ترین حفاظت ممکن عمل کند و خاموشی غیرضروری سایر بخش های سیستم کاهش یابد. سلکتیویتی، حفاظت پشتیبان و هماهنگی حفاظتی، معیارهایی هستند که برای ارزیابی همین رفتار مجموعه تجهیزات استفاده می شوند.

ظرفیت قطع چیست و چرا فقط جریان نامی کافی نیست؟

در کلیدهای حفاظتی باید دو مشخصه را از هم جدا کرد: جریان نامی نشان می دهد کلید در شرایط تعریف شده برای عبور چه مقدار جریان کاری طراحی شده است؛ اما ظرفیت قطع مشخص می کند کلید تا چه سطحی از جریان اتصال کوتاه را می تواند با ایمنی قطع کند.

برای مثال، ممکن است دو کلید هر دو جریان نامی 100 آمپر داشته باشند، اما یکی ظرفیت قطع 25 کیلوآمپر و دیگری 50 کیلوآمپر داشته باشد. از نظر تغذیه یک بار 100 آمپری مشابه به نظر می رسند، اما توانایی آن ها در مقابله با اتصال کوتاه یکسان نیست.

مشخصهچه چیزی را نشان می دهد؟کاربرد در انتخاب
جریان نامیظرفیت کلید برای عبور جریان کاری در شرایط تعریف شدهتطبیق کلید با جریان بار و مدار
ظرفیت قطعبیشترین جریان اتصال کوتاهی که کلید طبق شرایط و استاندارد مشخص قادر به قطع آن استتطبیق کلید با سطح اتصال کوتاه محل نصب
ولتاژ کاریسطح ولتاژی که مشخصات قطع کلید در آن معتبر استظرفیت قطع باید در ولتاژ واقعی شبکه بررسی شود

بنابراین عبارت هایی مانند «کلید 250 آمپر» برای استعلام صنعتی کامل نیستند. ابتدا باید جریان اتصال کوتاه احتمالی در نقطه نصب مشخص شود و سپس ظرفیت قطع کلید در همان ولتاژ کاری بررسی شود. این مسئله در فیدرهای نزدیک ترانسفورماتور و تابلوهای اصلی اهمیت بیشتری دارد، زیرا معمولاً سطح جریان اتصال کوتاه در این نقاط بالاتر است.

در کلیدهای اتوماتیک نیز ممکن است در دیتاشیت با چند ریتینگ مرتبط با قطع اتصال کوتاه مواجه شوید. این مقادیر باید بر اساس استاندارد مرجع، ولتاژ شبکه و شرایط تعریف شده سازنده تفسیر شوند و نباید صرفاً بزرگ ترین عدد درج شده در کاتالوگ مبنای مقایسه دو کلید قرار گیرد.

نکته انتخاب: جریان نامی را برای تطبیق با بار و ظرفیت قطع را برای تطبیق با خطای احتمالی شبکه بررسی کنید. کلیدی که آمپراژ مناسبی دارد اما ظرفیت قطع آن برای نقطه نصب کافی نیست، انتخاب حفاظتی مناسبی محسوب نمی شود.

ظرفیت قطع چیست و چرا فقط جریان نامی کافی نیست؟

در کلیدهای حفاظتی باید بین جریان نامی و ظرفیت قطع اتصال کوتاه تفاوت گذاشت. جریان نامی مشخص می کند کلید برای عبور چه مقدار جریان کاری طراحی شده است؛ اما ظرفیت قطع نشان می دهد در زمان وقوع اتصال کوتاه، کلید تا چه سطحی از جریان خطا را می تواند تحت شرایط تعیین شده در استاندارد با ایمنی قطع کند.

برای مثال، دو کلید اتوماتیک ممکن است هر دو جریان نامی 250 آمپر داشته باشند، اما ظرفیت قطع آن ها در یک ولتاژ مشخص متفاوت باشد. در نتیجه هر دو می توانند از نظر جریان کاری برای یک فیدر مناسب به نظر برسند، ولی الزاماً برای نصب در نقطه ای با سطح اتصال کوتاه بالا انتخاب یکسانی نیستند.

مشخصه مورد بررسیمفهوم آن در انتخاب کلیددر استعلام و مقایسه چه چیزی بررسی شود؟خطای رایج در خرید
جریان نامی کلیدمقدار جریانی که مبنای ظرفیت کاری کلید است و باید با جریان بار، شرایط نصب و تنظیمات حفاظتی تطبیق داده شودجریان بار، جریان نامی یا فریم کلید، محدوده تنظیم واحد حفاظتی و ضرایب کاهش ظرفیت در شرایط نصبانتخاب کلید فقط به دلیل مساوی یا بزرگ تر بودن آمپراژ درج شده روی آن نسبت به جریان بار
ظرفیت قطع اتصال کوتاهتوانایی کلید برای قطع جریان خطای شدید بدون قرارگرفتن خارج از حدود عملکرد تعریف شده استانداردمقدار ظرفیت قطع اعلام شده توسط سازنده و مقایسه آن با جریان اتصال کوتاه احتمالی در محل نصبخرید کلیدی با آمپراژ مناسب ولی ظرفیت قطع کمتر از سطح خطای شبکه
ولتاژ کاریظرفیت قطع کلید به سطح ولتاژ شبکه وابسته است و یک مقدار ثابت برای تمام ولتاژها نیستظرفیت قطع باید دقیقاً در ولتاژ کاری پروژه از جدول فنی سازنده استخراج شودمشاهده یک عدد ظرفیت قطع در کاتالوگ و استفاده از آن بدون توجه به ولتاژی که آن عدد برای آن اعلام شده است
ظرفیت قطع نهایی اتصال کوتاهحداکثر سطح جریان اتصال کوتاهی که کلید طبق شرایط آزمون استاندارد قادر به قطع آن استمقدار اعلام شده در ولتاژ موردنظر و استاندارد محصول؛ در کلیدهای فشار ضعیف صنعتی معمولاً یکی از شاخص های اصلی مقایسه قدرت قطع استمقایسه این عدد میان دو کلید بدون بررسی ولتاژ، استاندارد و سایر ریتینگ های قطع
ظرفیت قطع سرویس اتصال کوتاهنشان می دهد کلید در آزمون های تعریف شده استاندارد، پس از قطع جریان خطا تا چه سطحی قابلیت ادامه سرویس مورد انتظار را حفظ می کندنسبت و مقدار این ظرفیت نسبت به ظرفیت قطع نهایی و اهمیت تداوم سرویس در پروژهیکسان فرض کردن ظرفیت قطع سرویس و ظرفیت قطع نهایی
جریان اتصال کوتاه احتمالی محل نصبمقدار خطایی است که شبکه می تواند در نقطه نصب کلید ایجاد کند و مبنای واقعی بررسی کفایت ظرفیت قطع استمحل کلید نسبت به ترانسفورماتور، مشخصات منبع، امپدانس شبکه و کابل ها و نتایج محاسبات اتصال کوتاهاستفاده از یک ظرفیت قطع ثابت برای تمام کلیدهای یک کارخانه، بدون توجه به محل قرارگیری آن ها

برای نمونه، نزدیکی به ترانسفورماتور می تواند اهمیت ظرفیت قطع را افزایش دهد. یک کلید در تابلو اصلی نزدیک منبع ممکن است با جریان اتصال کوتاه احتمالی بسیار بیشتری نسبت به کلیدی در انتهای یک فیدر طولانی مواجه شود. بنابراین حتی اگر جریان کاری هر دو مدار مشابه باشد، الزاماً کلیدی با ظرفیت قطع یکسان برای هر دو نقطه انتخاب نمی شود.

هنگام بررسی کلیدهای اتوماتیک، به ویژه کلیدهای کمپکت و هوایی، ممکن است در کاتالوگ با مشخصاتی مانند ظرفیت قطع نهایی و ظرفیت قطع سرویس روبه رو شوید. این اعداد باید در ولتاژ کاری پروژه و مطابق استانداردی که سازنده بر اساس آن ریتینگ را اعلام کرده بررسی شوند. در پروژه ای که تداوم بهره برداری پس از وقوع خطا اهمیت بالایی دارد، نگاه کردن صرف به بیشترین عدد ظرفیت قطع تصویر کاملی از عملکرد کلید ارائه نمی دهد.

نکته انتخاب: ابتدا جریان بار را برای تعیین محدوده کاری کلید مشخص کنید؛ سپس جریان اتصال کوتاه احتمالی در همان نقطه نصب را با ظرفیت قطع کلید در ولتاژ واقعی شبکه مقایسه کنید. دو کلید با آمپراژ یکسان می توانند از نظر قابلیت مقابله با خطای شبکه، انتخاب های کاملاً متفاوتی باشند.

تجهیزات کنترل و راه اندازی موتور چگونه انتخاب می شوند؟

انتخاب تجهیزات کنترل موتور از مشخصات پلاک موتور و رفتار بار هنگام راه اندازی و کارکرد شروع می شود. توان و جریان نامی به تنهایی کافی نیستند؛ روش استارت، گشتاور موردنیاز، تعداد دفعات روشن و خاموش شدن و نیاز یا عدم نیاز به تغییر سرعت نیز مشخص می کنند چه ترکیبی از تجهیزات مناسب است.

در یک فیدر موتور، وظایف باید از یکدیگر تفکیک شوند. کنتاکتور برای قطع و وصل، تجهیزات حفاظت موتور برای تشخیص شرایط غیرمجاز و سافت استارتر یا درایو برای مدیریت نحوه راه اندازی و عملکرد موتور به کار می روند. بسته به کاربرد، ممکن است فقط بخشی از این تجهیزات یا ترکیبی از آن ها موردنیاز باشد.

تفاوت مهم زمانی مشخص می شود که فرآیند از موتور چه می خواهد. اگر مسئله اصلی کاهش تنش هنگام استارت باشد، انتخاب با حالتی که کنترل مداوم سرعت و گشتاور موردنیاز است تفاوت دارد. به همین دلیل در ادامه، انتخاب کنتاکتور، حفاظت موتور، سافت استارتر و درایو بر اساس شرایط واقعی بهره برداری بررسی می شود.

کنتاکتور و تجهیزات کلیدزنی موتور

در انتخاب کنتاکتور موتور، آمپراژ درج شده روی محصول به تنهایی معیار کافی نیست. کنتاکتور باید بر اساس مشخصات موتور و نوع کاری که قرار است انجام دهد انتخاب شود؛ زیرا جریان قابل تحمل کنتاکتور برای بار مقاومتی، موتور با راه اندازی عادی یا موتوری با قطع و وصل و معکوس کردن مکرر یکسان ارزیابی نمی شود.

معیار خریدچه چیزی باید بررسی شود؟اثر آن بر انتخاب
جریان کاریجریان نامی موتور در ولتاژ واقعی شبکه و جریان مجاز کنتاکتور در رده بهره برداری موردنظرمبنای اصلی تعیین سایز کنتاکتور است؛ نباید صرفاً بیشترین جریان درج شده در کاتالوگ ملاک قرار گیرد
توان موتورتوان نامی موتور همراه با ولتاژ شبکهکاتالوگ سازندگان معمولاً توان موتور قابل کنترل را برای ولتاژها و رده های بهره برداری مشخص ارائه می کند
ولتاژ بوبینولتاژ و نوع تغذیه مدار فرمان؛ مانند 24 ولت مستقیم یا 230 ولت متناوبیک سری کنتاکتور ممکن است با بوبین های مختلف عرضه شود؛ انتخاب اشتباه باعث ناسازگاری با مدار فرمان می شود
تعداد پلتعداد مسیرهای قدرتی که باید هم زمان قطع و وصل شوندبرای موتور سه فاز معمولاً سه پل قدرت موردنیاز است؛ نیاز به کنتاکت های کمکی باید جداگانه مشخص شود
رده بهره بردارینوع بار و شرایط قطع و وصل کنتاکتورتعیین می کند ریتینگ کنتاکتور برای کاربردی مانند راه اندازی عادی، قطع و وصل مکرر یا معکوس کردن موتور چگونه ارزیابی شود
تعداد دفعات کلیدزنیتعداد استارت، توقف یا تغییر وضعیت در ساعت و طول دوره بهره برداریروی عمر الکتریکی کنتاکت ها و انتخاب سایز و سری مناسب اثر می گذارد

رده بهره برداری یکی از مهم ترین مشخصاتی است که در خرید کنتاکتور موتور نادیده گرفته می شود. برای مثال، در استاندارد IEC 60947-4-1، رده AC-3 برای کاربرد متداول موتور قفس سنجابی شامل راه اندازی و قطع موتور در حال کار مطرح است؛ درحالی که AC-4 شرایط سنگین تری مانند اینچینگ، پلاگینگ و قطع و وصل های خاص موتور را پوشش می دهد. بنابراین یک کنتاکتور ممکن است در AC-3 جریان قابل استفاده بالاتری نسبت به AC-4 داشته باشد.

در پروژه های تعویض کنتاکتور نیز فقط تطبیق ابعاد یا آمپراژ کافی نیست. ولتاژ بوبین، رده بهره برداری، کنتاکت های کمکی، نحوه نصب و سازگاری با رله اضافه بار و تجهیزات جانبی باید کنترل شوند؛ به خصوص زمانی که قرار است محصول یک برند با برند دیگری جایگزین شود.

نکته استعلام: برای خرید کنتاکتور موتور، بهتر است حداقل توان و جریان پلاک موتور، ولتاژ شبکه، ولتاژ و نوع جریان بوبین، رده بهره برداری، تعداد دفعات قطع و وصل و کنتاکت های کمکی موردنیاز اعلام شوند. عبارت «کنتاکتور 32 آمپر» برای یک استعلام فنی دقیق کافی نیست.

حفاظت موتور

در یک مدار راه اندازی موتور، کنتاکتور وظیفه قطع و وصل موتور را انجام می دهد، نه حفاظت کامل آن را. به همین دلیل در استارترهای متداول، کنتاکتور در کنار رله اضافه بار یا کلید حفاظت موتور قرار می گیرد تا شرایط غیرعادی مختص موتور پیش از آسیب حرارتی به سیم پیچ شناسایی شود.

آرایش تجهیزنقش هر بخشچه زمانی مطرح است؟نکته خرید
کنتاکتور + رله اضافه بارکنتاکتور موتور را قطع و وصل می کند و رله اضافه بار، جریان موتور را پایش کرده و در صورت اضافه بار فرمان قطع کنتاکتور را صادر می کنداستارترهای مستقیم، ستاره–مثلث و بسیاری از مدارهای متداول کنترل موتورمحدوده تنظیم رله باید جریان پلاک موتور را پوشش دهد و از نظر نصب و اتصال با کنتاکتور سازگار باشد
کنتاکتور + کلید حفاظت موتورکلید حفاظت موتور معمولاً حفاظت اضافه بار و اتصال کوتاه را در یک تجهیز فراهم می کند و کنتاکتور وظیفه کلیدزنی فرمانی را بر عهده داردفیدرهایی که حفاظت فشرده و قابل تنظیم موتور موردنیاز استمحدوده تنظیم جریان، ظرفیت قطع و هماهنگی کلید با کنتاکتور باید بررسی شود
حفاظت الکترونیکی موتور + کنتاکتورپایش دقیق تر شرایط موتور و صدور فرمان تریپ به کنتاکتورموتورهای مهم، بارهای حساس یا کاربردهایی که حفاظت و پایش گسترده تری نیاز دارندقابلیت های حفاظتی واقعی دستگاه، ورودی های اندازه گیری و سازگاری آن با مدار فرمان باید مشخص شود

در انتخاب رله اضافه بار، معیار اصلی فقط توان موتور نیست. جریان نامی پلاک، زمان راه اندازی و کلاس عملکرد حفاظتی اهمیت دارند. اگر تنظیم حفاظتی بیش از حد پایین یا سریع باشد، موتور هنگام استارت عادی تریپ می کند؛ اگر بیش از حد بالا انتخاب شود، حفاظت حرارتی مؤثر موتور کاهش پیدا می کند.

کلید حفاظت موتور نیز نباید صرفاً بر اساس محدوده آمپراژ خریداری شود. این تجهیز باید هم با جریان موتور قابل تنظیم باشد و هم ظرفیت قطع آن برای سطح اتصال کوتاه محل نصب کافی باشد. در برخی پروژه ها، سازنده جداول هماهنگی میان کلید حفاظت موتور و کنتاکتور ارائه می کند که برای انتخاب ترکیب صحیح ارزش بالایی دارند.

نکته انتخاب: هنگام استعلام مجموعه راه اندازی، مشخصات را به صورت یک سیستم کنتاکتور + حفاظت موتور ببینید. جریان پلاک موتور، روش راه اندازی، محدوده تنظیم حفاظت، ظرفیت قطع و سازگاری مکانیکی و الکتریکی اجزا باید هم زمان بررسی شوند.

چه زمانی سافت استارتر مناسب تر است؟

سافت استارتر زمانی مطرح می شود که مشکل اصلی موتور لحظه راه اندازی و توقف باشد، نه کنترل سرعت در طول کار. این تجهیز با افزایش تدریجی ولتاژ اعمال شده به موتور، راه اندازی را نرم تر می کند و می تواند جریان اولیه و تنش های مکانیکی وارد بر موتور و تجهیز متصل به آن را کاهش دهد.

شرایط فرآیندچرا سافت استارتر مناسب است؟نمونه کاربرد
جریان راه اندازی مستقیم برای شبکه زیاد استجریان استارت را در محدوده تنظیم شده کاهش می دهد و افت ولتاژ شبکه هنگام راه اندازی را محدود می کندموتورهای نسبتاً بزرگ در شبکه با ظرفیت محدود
ضربه مکانیکی هنگام استارت مشکل ساز استافزایش تدریجی گشتاور، شوک وارد بر کوپلینگ، تسمه، گیربکس و مجموعه مکانیکی را کاهش می دهدنوار نقاله، فن و برخی ماشین آلات دوار
شروع یا توقف ناگهانی فرآیند مطلوب نیستامکان تنظیم زمان شتاب گیری و در بسیاری از مدل ها توقف نرم را فراهم می کندپمپ هایی که کاهش ضربه هیدرولیکی هنگام توقف اهمیت دارد
موتور پس از راه اندازی با سرعت ثابت کار می کندپس از رسیدن موتور به دور کاری، نیازی به کنترل پیوسته فرکانس و سرعت وجود نداردپمپ، فن، کمپرسور و تجهیزات با نقطه کاری تقریباً ثابت
تعداد و شرایط استارت مشخص و قابل کنترل استتجهیز می تواند بر اساس جریان، زمان استارت و تعداد راه اندازی در ساعت سایزبندی شودخطوط صنعتی با سیکل کاری مشخص

محدودیت مهم سافت استارتر این است که کاهش جریان راه اندازی با کاهش گشتاور راه اندازی نیز همراه است. بنابراین صرفاً به دلیل بالا بودن جریان استارت نمی توان نتیجه گرفت که سافت استارتر همیشه مناسب است. اگر بار برای حرکت اولیه به گشتاور بالایی نیاز داشته باشد یا زمان شتاب گیری طولانی باشد، باید توانایی سافت استارتر و موتور برای راه اندازی همان بار بررسی شود.

همچنین سافت استارتر ابزار کنترل پیوسته سرعت موتور نیست. پس از پایان راه اندازی، موتور معمولاً با فرکانس شبکه و نزدیک سرعت نامی خود کار می کند. اگر فرآیند نیاز دارد سرعت پمپ، فن، نوار نقاله یا ماشین در حین کار تغییر کند، درایو فرکانس متغیر معمولاً گزینه مرتبط تری است.

در زمان خرید نیز فقط توان موتور ملاک نیست. جریان نامی موتور، نوع بار، زمان شتاب گیری، تعداد استارت در ساعت و نحوه اتصال سافت استارتر می توانند سایز تجهیز را تغییر دهند. برای بارهای سنگین یا استارت های پرتکرار، انتخاب صرفاً بر اساس جدول کیلووات می تواند به سایزبندی نامناسب منجر شود.

نکته انتخاب: اگر هدف اصلی کاهش جریان و تنش مکانیکی در زمان راه اندازی است و موتور در ادامه با سرعت تقریباً ثابت کار می کند، سافت استارتر گزینه جدی برای بررسی است. اما اگر کنترل سرعت در حین بهره برداری جزو نیاز فرآیند است، باید به جای آن درایو فرکانس متغیر بررسی شود.

چه زمانی درایو فرکانس متغیر یا اینورتر مناسب است؟

درایو فرکانس متغیر زمانی انتخاب می شود که نیاز فرآیند فراتر از یک راه اندازی نرم باشد و لازم باشد سرعت یا گشتاور موتور در حین کار کنترل شود. این تجهیز با کنترل فرکانس و ولتاژ خروجی، امکان تنظیم عملکرد موتور متناسب با نیاز واقعی ماشین یا فرآیند را فراهم می کند.

نیاز فرآیندمزیت استفاده از درایونمونه کاربرد
کنترل سرعتسرعت موتور می تواند متناسب با فرمان اپراتور، کنترل کننده یا متغیر فرآیندی تغییر کندپمپ، فن، نوار نقاله، میکسر و ماشین آلات تولید
کنترل گشتاوردرایو مناسب می تواند رفتار موتور را در شتاب گیری، سرعت پایین و تغییرات بار دقیق تر کنترل کندنوار نقاله های سنگین، بالابرها و ماشین آلات با نیاز گشتاور مشخص
تنظیم خروجی فرآینددبی، فشار، سرعت خط یا سایر متغیرها از طریق تغییر دور موتور کنترل می شوندکنترل فشار پمپ با ترانسمیتر یا کنترل دبی فن
کاهش مصرف انرژی در کاربرد مناسبدر بارهای گشتاور متغیر مانند پمپ و فن، کاهش دور می تواند توان مصرفی را به شکل قابل توجهی کاهش دهدپمپ و فن هایی که بخشی از زمان با ظرفیت کمتر از حداکثر کار می کنند
نیاز کنترلی پیشرفته ترامکان دریافت فرمان، بازخورد، ارتباط شبکه ای و اجرای توابع کنترلی فراهم می شودخطوط اتوماسیون و سیستم های کنترل فرآیند

مزیت کاهش مصرف انرژی را نباید به همه موتورهای مجهز به اینورتر تعمیم داد. بیشترین ظرفیت صرفه جویی معمولاً زمانی ایجاد می شود که فرآیند در بخش زیادی از زمان به خروجی کامل موتور نیاز ندارد؛ برای مثال در پمپ و فن، به جای محدودکردن جریان با شیر یا دمپر، دور موتور متناسب با نیاز واقعی کاهش داده شود. در بارهایی که موتور تقریباً همیشه باید با توان و سرعت کامل کار کند، صرف نصب درایو الزاماً صرفه جویی قابل توجهی ایجاد نمی کند.

در انتخاب درایو، گشتاور بار نیز اهمیت زیادی دارد. پمپ و فن سانتریفیوژ رفتار متفاوتی از نوار نقاله، اکسترودر یا بالابر دارند؛ بنابراین انتخاب فقط از روی عدد کیلووات موتور کافی نیست. جریان نامی موتور، نوع بار، گشتاور راه اندازی، ظرفیت اضافه بار و محدوده سرعت موردنیاز باید با قابلیت های درایو تطبیق داده شوند.

نیاز کنترلی پروژه نیز می تواند نوع درایو را تغییر دهد. یک کاربرد ساده ممکن است فقط به تنظیم سرعت با ورودی آنالوگ نیاز داشته باشد، درحالی که یک ماشین صنعتی می تواند به کنترل دقیق گشتاور، ورودی رمزگذار، کنترل حلقه بسته یا ارتباط با شبکه صنعتی و کنترل کننده منطقی برنامه پذیر نیاز داشته باشد.

نکته انتخاب: اگر موتور باید در طول بهره برداری با سرعت یا گشتاور متغیر کار کند، یا خروجی فرآیند باید با تغییر دور موتور تنظیم شود، درایو فرکانس متغیر گزینه اصلی بررسی است. برای استعلام نیز علاوه بر توان، جریان پلاک موتور، ولتاژ، نوع بار، محدوده سرعت، نیاز گشتاور و روش کنترل را اعلام کنید.

سافت استارتر یا اینورتر؟

انتخاب بین سافت استارتر و اینورتر باید از نیاز واقعی فرآیند پس از راه اندازی موتور شروع شود. اگر مسئله فقط کاهش جریان استارت و تنش مکانیکی باشد و موتور بعد از راه اندازی با سرعت تقریباً ثابت کار کند، سافت استارتر معمولاً راهکار ساده تر و اقتصادی تری است. اما اگر سرعت یا گشتاور موتور باید در طول کار تغییر کند، اینورتر قابلیت هایی ارائه می دهد که سافت استارتر برای آن طراحی نشده است.

معیار تصمیمسافت استارتراینورترنتیجه برای خرید
کنترل سرعتعمدتاً فقط مرحله شتاب گیری و در برخی مدل ها توقف را مدیریت می کند؛ پس از استارت موتور معمولاً با فرکانس شبکه کار می کندسرعت موتور را با تغییر فرکانس خروجی در طول بهره برداری کنترل می کنداگر سرعت متغیر جزو نیاز فرآیند است، اینورتر انتخاب مرتبط تری است
کنترل گشتاورگشتاور راه اندازی را از طریق کنترل ولتاژ تحت تأثیر قرار می دهد و برای کنترل دقیق گشتاور در کل محدوده کار طراحی نشده استبسته به نوع درایو و روش کنترل، امکان مدیریت دقیق تر گشتاور در راه اندازی و حین کار وجود داردبرای بارهای با الزامات کنترلی و گشتاوری پیچیده، اینورتر مزیت بیشتری دارد
هزینه خریددر توان و شرایط مشابه معمولاً تجهیز ساده تر و کم هزینه تری استالکترونیک قدرت و امکانات کنترلی بیشتر معمولاً هزینه اولیه را افزایش می دهداگر فقط راه اندازی نرم لازم است، پرداخت هزینه قابلیت های اضافی اینورتر ممکن است توجیه نداشته باشد
پیچیدگی نصب و تنظیمپارامترهای راه اندازی محدودتر و معماری ساده تری داردتنظیم موتور، شتاب و کاهش سرعت، ورودی و خروجی ها، حفاظت ها و ارتباطات می تواند گسترده تر باشدتوان فنی بهره بردار و نیاز نگهداری باید در هزینه واقعی پروژه دیده شود
نوع باربرای بارهایی که پس از استارت با سرعت ثابت کار می کنند و گشتاور راه اندازی آن ها با روش سافت استارت قابل تأمین است مناسب تر استبرای بارهای با سرعت متغیر، کنترل فرآیند یا نیاز گشتاوری خاص مناسب تر استمشخصات مکانیکی بار باید قبل از مقایسه صرف قیمت مشخص شود
مصرف انرژیبعد از راه اندازی معمولاً ابزار تنظیم مداوم مصرف انرژی از طریق کاهش دور نیستدر کاربردهایی مانند پمپ و فن با نیاز متغیر، کاهش دور می تواند مصرف انرژی را کاهش دهدصرفه جویی انرژی فقط وقتی مزیت واقعی است که فرآیند بخش قابل توجهی از زمان به ظرفیت کامل نیاز نداشته باشد
کاربرد معمولپمپ، فن، کمپرسور یا نوار نقاله ای که هدف اصلی کاهش ضربه و جریان استارت استپمپ با کنترل فشار، فن با کنترل دبی، نوار نقاله با سرعت متغیر و ماشین آلات کنترلینوع کنترل مورد انتظار از موتور، انتخاب را روشن تر از مقایسه برند یا قیمت می کند

از منظر تجاری، انتخاب اینورتر فقط به این دلیل که «قابلیت بیشتری دارد» همیشه تصمیم بهتری نیست. در پروژه ای که موتور پس از استارت دائماً با دور نامی کار می کند، این قابلیت های اضافی ممکن است هزینه خرید، تابلو، تنظیم و نگهداری را افزایش دهند بدون اینکه ارزش عملی متناسبی ایجاد کنند.

در مقابل، خرید سافت استارتر برای فرآیندی که بعداً به کنترل سرعت، تنظیم فشار یا دبی، تغییر سرعت خط یا کنترل دقیق تر موتور نیاز دارد، می تواند به تعویض یا اضافه کردن تجهیزات در آینده منجر شود. بنابراین اختلاف قیمت اولیه باید در کنار نیاز کنترلی و هزینه بهره برداری بررسی شود.

نکته انتخاب: اگر نیاز پروژه را بتوان با عبارت «راه اندازی نرم و سپس کار با سرعت ثابت» توصیف کرد، سافت استارتر معمولاً گزینه اول بررسی است. اگر عبارت درست «کنترل عملکرد موتور در حین کار» باشد، اینورتر معمولاً انتخاب فنی مناسب تری خواهد بود.

سازگاری تجهیزات برق صنعتی با یکدیگر چگونه بررسی می شود؟

در خرید تجهیزات برق صنعتی، درست بودن مشخصات هر قطعه به تنهایی کافی نیست؛ تجهیزات باید در سطح قدرت، فرمان، حفاظت و اتصال نیز با یکدیگر سازگار باشند. بسیاری از مشکلات هنگام جایگزینی برند، توسعه تابلو یا خرید قطعات به صورت جداگانه ایجاد می شوند؛ جایی که هر تجهیز مشخصات قابل قبولی دارد اما مجموعه نهایی به درستی با هم کار نمی کند.

بررسی سازگاری از تطبیق ولتاژ، جریان و ظرفیت تجهیزات شروع می شود و تا ارتباط میان موتور و اینورتر، کنترل کننده منطقی برنامه پذیر و تجهیزات جانبی، و همچنین کابل و حفاظت بالادست ادامه پیدا می کند. نوع سیگنال، مشخصات ورودی و خروجی، پروتکل ارتباطی و الزامات اعلام شده توسط سازنده نیز در سیستم های کنترلی اهمیت دارند.

در استعلام یک مجموعه، بهتر است تجهیزات به صورت زنجیره عملکردی دیده شوند، نه چند کالای مستقل. این رویکرد احتمال خرید تجهیز ناسازگار را کاهش می دهد و به ویژه هنگام جایگزینی یک برند با برند دیگر، امکان بررسی دقیق تر معادل فنی را فراهم می کند.

ولتاژ و جریان سازگار

اولین سطح سازگاری میان تجهیزات، تطبیق منبع تغذیه، تجهیز واسط و مصرف کننده از نظر ولتاژ و جریان است. هر تجهیز باید بتواند ولتاژ شبکه را تحمل کند و در عین حال ظرفیت جریان آن با بار پایین دست هماهنگ باشد. بزرگ تر بودن یک عدد روی پلاک به تنهایی به معنی سازگاری کامل نیست.

بخش مورد بررسیچه چیزی باید تطبیق داده شود؟نمونه خطای خرید
ولتاژ منبع و ورودی تجهیزولتاژ و تعداد فاز منبع باید داخل محدوده ورودی مجاز تجهیز باشداتصال تجهیز طراحی شده برای 230 ولت به شبکه 400 ولت
ولتاژ خروجی و مصرف کنندهخروجی منبع تغذیه، ترانسفورماتور یا تجهیز کنترلی باید با ولتاژ موردنیاز بار یکسان باشداستفاده از خروجی 24 ولت مستقیم برای باری با ولتاژ کاری متفاوت
ظرفیت جریان منبعمنبع باید جریان موردنیاز مجموع بارهای متصل را با حاشیه مناسب تأمین کندانتخاب منبع تغذیه ای که جریان نامی آن از مصرف واقعی کنترل کننده، سنسورها و رله ها کمتر است
جریان قابل تحمل تجهیز واسطکنتاکتور، رله، کلید، ترمینال و سایر اجزای مسیر باید برای جریان واقعی و نوع بار مناسب باشندانتخاب کنتاکتور فقط بر اساس آمپراژ ظاهری بدون توجه به رده بهره برداری
مدار قدرت و فرمانولتاژ و جریان این دو مدار باید جداگانه بررسی شوندانتخاب صحیح بخش قدرت کنتاکتور اما سفارش بوبین با ولتاژ نامناسب

برای مثال، در یک تابلو ممکن است شبکه قدرت سه فاز 400 ولت باشد، درحالی که مدار فرمان با 24 ولت جریان مستقیم کار کند. در چنین سیستمی، کنتاکتور باید از نظر کنتاکت های قدرت با موتور هماهنگ باشد و هم زمان بوبین آن با ولتاژ مدار فرمان تطبیق داشته باشد.

در مدارهای کنترلی نیز ظرفیت جریان اهمیت دارد. اگر یک منبع تغذیه 24 ولت چند کنترل کننده، سنسور، رله و شیر برقی را تغذیه کند، ظرفیت آن باید بر اساس مجموع مصرف بارها و شرایط راه اندازی آن ها بررسی شود؛ نه صرفاً ولتاژ خروجی.

نکته انتخاب: سازگاری را به صورت ولتاژ منبع → محدوده ورودی تجهیز → ولتاژ خروجی → نیاز بار بررسی کنید و در مسیر جریان نیز مطمئن شوید تمام تجهیزات واسط ظرفیت مناسب برای بار واقعی و نوع کاربرد را دارند.

کنتاکتور و رله اضافه بار

کنتاکتور و رله اضافه بار در بسیاری از استارترهای موتور به صورت یک مجموعه کار می کنند؛ بنابراین سازگاری آن ها فقط به این معنی نیست که محدوده جریان هر دو برای موتور مناسب باشد. نحوه اتصال مکانیکی، ترمینال بندی، محدوده جریان و هماهنگی با تجهیزات حفاظتی بالادست نیز باید بررسی شود.

معیار سازگاریچه چیزی باید بررسی شود؟اهمیت در خرید
محدوده جریان رله اضافه بارمحدوده قابل تنظیم رله باید جریان نامی موتور را پوشش دهداگر جریان موتور خارج از محدوده تنظیم باشد، حفاظت صحیح انجام نمی شود
ظرفیت کنتاکتورجریان و توان قابل استفاده کنتاکتور باید با موتور و رده بهره برداری آن سازگار باشدکنتاکتور و رله نباید صرفاً به دلیل نزدیکی آمپراژ با یکدیگر جفت شوند
سازگاری مکانیکیامکان نصب مستقیم رله زیر کنتاکتور، ابعاد اتصال و آرایش ترمینال هادر بسیاری از سری ها فقط برخی رله ها مستقیماً با فریم مشخصی از کنتاکتور سازگارند
سازگاری الکتریکیمسیر قدرت، ترمینال ها و فرمان تریپ رله باید با مدار کنتاکتور هماهنگ باشندرله پس از تشخیص اضافه بار باید بتواند از طریق مدار فرمان، کنتاکتور را قطع کند
هماهنگی مجموعه استارترترکیب کنتاکتور، رله اضافه بار و حفاظت اتصال کوتاه باید مطابق جداول سازنده بررسی شودبرای موتورهای مهم، انتخاب هر قطعه به صورت مستقل می تواند هماهنگی حفاظتی مجموعه را از بین ببرد

برای مثال، ممکن است یک رله اضافه بار از نظر محدوده آمپراژ با موتور سازگار باشد، اما برای نصب مستقیم روی فریم کنتاکتور انتخاب شده طراحی نشده باشد. در چنین حالتی ممکن است به پایه یا روش نصب جداگانه نیاز باشد یا اساساً ترکیب دیگری از همان سری باید انتخاب شود. این موضوع هنگام جایگزینی برند یا ترکیب قطعات از سری های مختلف اهمیت بیشتری پیدا می کند.

از طرف دیگر، محدوده تنظیم رله باید با جریان واقعی پلاک موتور و شرایط راه اندازی هماهنگ شود. انتخاب رله بزرگ تر فقط برای ایجاد حاشیه بیشتر، می تواند دقت حفاظت اضافه بار را کاهش دهد. کنتاکتور نیز باید بر اساس رده بهره برداری موتور انتخاب شود تا مجموعه در تعداد قطع و وصل و شرایط کاری موردنظر دوام مناسبی داشته باشد.

نکته انتخاب: هنگام استعلام، کنتاکتور و رله اضافه بار را به صورت یک مجموعه استارتر موتور بررسی کنید. شماره سری، فریم کنتاکتور، محدوده تنظیم رله، روش نصب و جدول هماهنگی سازنده اطلاعات مهم تری از شباهت ظاهری یا صرفاً نزدیک بودن آمپراژ دو قطعه هستند.

موتور و اینورتر

سازگاری موتور و اینورتر فقط با یکسان بودن توان نامی بر حسب کیلووات تأیید نمی شود. در انتخاب صنعتی، ولتاژ و جریان موتور، نوع اتصال سیم پیچ، مشخصات خروجی اینورتر و نیاز کنترلی فرآیند باید هم زمان بررسی شوند. به خصوص در جایگزینی اینورتر یا تغییر برند، انتخاب صرفاً بر اساس توان می تواند به کمبود ظرفیت یا ناسازگاری عملکردی منجر شود.

معیار سازگاریچه چیزی باید بررسی شود؟اثر بر انتخاب
ولتاژولتاژ ورودی اینورتر باید با منبع تغذیه و ولتاژ خروجی آن با آرایش اتصال و ولتاژ نامی موتور سازگار باشدیک موتور ممکن است برای چند آرایش ولتاژی پلاک گذاری شده باشد؛ نحوه اتصال سیم پیچ باید متناسب با خروجی اینورتر تعیین شود
جریانجریان نامی موتور باید با جریان خروجی مجاز اینورتر در شرایط کاری موردنظر مقایسه شودبرای سایزبندی، جریان معمولاً معیار دقیق تری از تطبیق صرف کیلووات است؛ به ویژه در بارهای سنگین
توانتوان نامی موتور نقطه شروع انتخاب سایز اینورتر است، اما باید همراه جریان و نوع بار بررسی شوددو موتور با توان یکسان می توانند جریان و شرایط بار متفاوتی داشته باشند
نوع بار و اضافه باررفتار بار، گشتاور موردنیاز هنگام استارت و ظرفیت اضافه بار اینورتر باید هماهنگ باشندانتخاب برای پمپ یا فن با انتخاب برای نوار نقاله، میکسر یا بار با گشتاور بالا الزاماً یکسان نیست
محدوده سرعتحداقل و حداکثر سرعت موردنیاز و مدت کار در دورهای پایین یا بالا باید مشخص شودکار طولانی موتور خودخنک شونده در سرعت پایین می تواند ظرفیت خنک کاری آن را محدود کند
نیاز کنترلیکنترل ساده سرعت، کنترل گشتاور، کنترل حلقه بسته، ورودی رمزگذار یا ارتباط با سیستم اتوماسیونسطح کنترل موردنیاز تعیین می کند یک اینورتر عمومی کافی است یا مدل پیشرفته تری لازم است

یک خطای رایج در استعلام، سفارش «اینورتر 30 کیلووات» بدون ارائه مشخصات موتور است. دو اینورتر با توان اسمی مشابه ممکن است از نظر جریان خروجی، ظرفیت اضافه بار و قابلیت کنترلی تفاوت داشته باشند. برای بارهایی مانند نوار نقاله یا میکسر که گشتاور و اضافه بار اهمیت بیشتری دارد، این تفاوت می تواند مستقیماً روی انتخاب مدل اثر بگذارد.

همچنین در کاربردهایی با کابل موتور طولانی، موتورهای خاص یا کارکرد گسترده در سرعت های غیرنامی، باید الزامات سازنده درباره فیلتر خروجی، محدودیت طول کابل، فرکانس کلیدزنی و شرایط حرارتی موتور بررسی شود. این موارد معمولاً از روی عدد توان موتور قابل تشخیص نیستند.

نکته انتخاب: برای استعلام اینورتر، حداقل تصویر پلاک موتور، ولتاژ شبکه، جریان و توان موتور، نوع بار، محدوده سرعت و نیاز کنترلی فرآیند را ارائه کنید. در انتخاب نهایی، تطبیق جریان و شرایط بار را بر مقایسه صرف کیلووات مقدم بدانید.

کنترل کننده منطقی برنامه پذیر و تجهیزات جانبی

در سیستم اتوماسیون، سازگاری کنترل کننده منطقی برنامه پذیر با تجهیزات جانبی فقط به این معنا نیست که همه محصولات از یک برند باشند. باید نوع ورودی و خروجی، سطح و نوع سیگنال، پروتکل ارتباطی و ظرفیت منبع تغذیه با معماری واقعی سیستم هماهنگ باشند.

معیار سازگاریچه چیزی باید بررسی شود؟نمونه اثر در انتخاب
ورودی و خروجیدیجیتال یا آنالوگ بودن کانال، سطح ولتاژ، نوع ورودی یا خروجی و محدوده سیگنالسنسور 4 تا 20 میلی آمپر به ورودی آنالوگ متناسب نیاز دارد و نمی توان آن را به ورودی دیجیتال معمولی متصل کرد
نوع خروجیخروجی رله ای، ترانزیستوری یا سایر ساختارهای خروجی و ظرفیت مجاز هر کانالبرای بارهای با قطع و وصل سریع یا فرکانس بالاتر، نوع خروجی می تواند انتخاب ماژول را تغییر دهد
ارتباطات صنعتیپروتکل، رابط فیزیکی و نقش هر تجهیز در شبکهکنترل کننده، رابط اپراتوری، اینورتر و ورودی/خروجی توزیع شده باید پروتکل مشترک یا واسط ارتباطی مناسب داشته باشند
منبع تغذیهولتاژ خروجی، جریان قابل تأمین و مجموع مصرف کنترل کننده، ماژول ها، سنسورها و تجهیزات میدانمنبع 24 ولت باید ظرفیت کافی برای کل بار مدار کنترل و حاشیه موردنیاز داشته باشد
قابلیت توسعهتعداد ماژول قابل افزودن، ظرفیت گذرگاه داخلی و محدودیت های واحد پردازندهدر پروژه ای که توسعه آینده محتمل است، کنترل کننده ای با ظرفیت ورودی و خروجی کاملاً پرشده انتخاب مناسبی نیست
سازگاری سری و ماژولپشتیبانی واحد پردازنده از ماژول، پایه، رک یا تجهیزات ارتباطی موردنظرمشابه بودن کانکتور یا ظاهر ماژول به معنی سازگاری با واحد پردازنده نیست

در بخش ورودی و خروجی، نوع سیگنال از تعداد کانال مهم تر است. برای مثال، وجود هشت ورودی آنالوگ کافی نیست؛ باید مشخص شود سنسورها خروجی ولتاژی، جریانی یا نوع دیگری دارند و محدوده اندازه گیری ماژول با آن ها مطابقت دارد. در خروجی ها نیز ظرفیت کانال باید با باری که مستقیماً فرمان می گیرد هماهنگ باشد؛ در غیر این صورت ممکن است به رله واسط یا تجهیز دیگری نیاز باشد.

در ارتباط میان کنترل کننده، رابط اپراتوری و اینورتر نیز صرف داشتن «پورت شبکه» کافی نیست. پروتکل قابل پشتیبانی، رابط ارتباطی و امکانات نرم افزاری هر تجهیز باید با معماری پروژه تطبیق داده شود. هنگام جایگزینی برند، این بخش یکی از نقاطی است که بیشترین احتمال ناسازگاری را ایجاد می کند.

نکته انتخاب: برای استعلام مجموعه اتوماسیون، یک فهرست شامل تعداد و نوع ورودی و خروجی، مشخصات سیگنال ها، پروتکل ارتباطی، تجهیزات متصل و توان مصرفی مدار کنترل ارائه کنید. انتخاب کنترل کننده فقط بر اساس تعداد ورودی و خروجی یا قیمت واحد پردازنده، تصویر کاملی از سازگاری سیستم نمی دهد.

کابل و تجهیز حفاظتی

کابل و تجهیز حفاظتی باید به صورت یک مجموعه انتخاب شوند؛ چون وظیفه کلید یا فیوز فقط حفاظت مصرف کننده نیست و باید پیش از آنکه جریان غیرمجاز باعث افزایش دمای کابل و آسیب عایق شود، مدار را قطع کند. بنابراین جریان نامی کلید نمی تواند مستقل از ظرفیت جریان مجاز کابل تعیین شود.

عاملچه چیزی باید بررسی شود؟اثر بر انتخاب
جریان بارجریان واقعی مصرف کننده در شرایط بهره برداریمبنای اولیه انتخاب سطح مقطع کابل و محدوده جریان تجهیز حفاظتی است
ظرفیت جریان مجاز کابلحداکثر جریانی که کابل با توجه به سطح مقطع، جنس هادی، عایق و روش نصب می تواند تحمل کندجریان تنظیمی یا نامی حفاظت نباید به گونه ای باشد که کابل قبل از عملکرد حفاظت بیش از حد گرم شود
شرایط نصب کابلنصب در سینی، لوله، خاک، مجاورت کابل های دیگر و دمای محیطاین شرایط می توانند ظرفیت جریان واقعی کابل را کاهش دهند و انتخاب سطح مقطع یا حفاظت را تغییر دهند
مشخصه عملکرد کلید یا فیوزنحوه و زمان عملکرد در اضافه بار و اتصال کوتاهحفاظت باید هم اضافه بار کابل را پوشش دهد و هم در جریان خطا عملکرد متناسب داشته باشد
تحمل اتصال کوتاه کابلتوانایی هادی برای تحمل اثر حرارتی جریان خطا تا زمان قطعزمان قطع تجهیز حفاظتی باید با سطح جریان خطا و تحمل حرارتی کابل هماهنگ باشد
افت ولتاژافت ولتاژ در طول مسیر، به ویژه کابل های طولانیممکن است سطح مقطع موردنیاز از مقداری که فقط بر اساس آمپراژ محاسبه شده بزرگ تر شود

برای مثال، اگر سطح مقطع کابلی در شرایط واقعی نصب ظرفیت جریان محدودی داشته باشد، استفاده از کلیدی با جریان نامی بالاتر صرفاً برای جلوگیری از قطع های مکرر راه حل مناسبی نیست؛ زیرا در این حالت کابل می تواند برای مدت نامطلوبی تحت اضافه بار قرار گیرد. ابتدا باید علت جریان بالا، شرایط نصب و سایز کابل بررسی شود.

همچنین هماهنگی در اتصال کوتاه اهمیت دارد. کابل باید تا زمانی که کلید یا فیوز خطا را قطع می کند، تنش حرارتی ناشی از جریان اتصال کوتاه را تحمل کند. به همین دلیل در فیدرهای صنعتی مهم، انتخاب کابل و حفاظت باید با سطح اتصال کوتاه و زمان عملکرد حفاظتی تطبیق داده شود.

نکته انتخاب: زنجیره را به شکل جریان بار → ظرفیت واقعی کابل → ریتینگ و تنظیم حفاظت بررسی کنید. سطح مقطع کابل، روش نصب، طول مسیر، دمای محیط و مشخصات کلید یا فیوز باید در یک استعلام فنی کنار یکدیگر دیده شوند.

استانداردها و مشخصات فنی در خرید تجهیزات برق صنعتی

در خرید تجهیزات برق صنعتی، مشخصات فنی زمانی قابل اتکا هستند که بر مبنای استاندارد مرتبط با همان خانواده محصول اعلام شده باشند. جریان نامی، ظرفیت قطع، درجه حفاظت یا سایر ریتینگ ها بدون توجه به استاندارد آزمون و شرایطی که سازنده برای آن ها تعریف کرده، همیشه مبنای دقیقی برای مقایسه دو محصول نیستند.

این موضوع به ویژه هنگام مقایسه برندها یا بررسی کالای جایگزین اهمیت دارد. دو تجهیز با ولتاژ و جریان ظاهراً مشابه ممکن است از نظر استاندارد ساخت، شرایط آزمون، درجه حفاظت یا محدوده عملکرد تفاوت داشته باشند؛ در نتیجه شباهت چند عدد روی پلاک الزاماً به معنای معادل بودن فنی نیست.

برای یک استعلام حرفه ای، علاوه بر مشخصات الکتریکی باید استاندارد موردنیاز پروژه، درجه حفاظت محیطی و مستندات قابل ارائه توسط تأمین کننده نیز مشخص شوند. این اطلاعات امکان مقایسه فنی پیشنهادها و کنترل انطباق کالای تحویلی با نیاز پروژه را فراهم می کنند.

استاندارد تجهیز

در تجهیزات برق صنعتی، استاندارد باید متناسب با خانواده محصول بررسی شود؛ بنابراین نمی توان یک استاندارد عمومی را برای کلید، کنتاکتور، اینورتر، تابلو و سایر تجهیزات به صورت یکسان ملاک قرار داد. حتی در یک خانواده استاندارد نیز ممکن است بخش های مختلف، الزامات محصولات متفاوت را پوشش دهند. برای نمونه، مجموعه IEC 60947 مربوط به کلیدزنی و کنترل فشار ضعیف است، اما بخش مربوط به کلیدهای اتوماتیک با بخش مربوط به کنتاکتورها و راه اندازهای موتور تفاوت دارد.

خانواده یا حوزه تجهیزنمونه استاندارد مرتبطهنگام خرید چه چیزی باید کنترل شود؟
کلیدهای اتوماتیک فشار ضعیفIEC 60947-2ریتینگ های قطع اتصال کوتاه، ولتاژ و جریان نامی و مشخصات حفاظتی باید طبق همین استاندارد و دیتاشیت سازنده تفسیر شوند.
کنتاکتور و راه انداز موتورIEC 60947-4-1رده بهره برداری، مشخصات کنتاکتور و عملکرد مجموعه راه انداز باید بر اساس استاندارد مختص این خانواده بررسی شود.
درایوهای سرعت متغیرخانواده IEC 61800الزامات ایمنی، عملکردی و بسته به پروژه سازگاری الکترومغناطیسی در بخش های مختلف این خانواده استاندارد پوشش داده می شوند.
تجهیزات الکتریکی ماشین آلاتIEC 60204-1برای ارزیابی الزامات سیستم الکتریکی ماشین و نحوه یکپارچه سازی تجهیزات کاربرد دارد، نه به عنوان استاندارد محصول برای همه قطعات داخل تابلو.
درجه حفاظت محفظهIEC 60529مبنای طبقه بندی درجه حفاظت محفظه در برابر دسترسی و نفوذ اجسام جامد و آب است و موضوعی متفاوت از استاندارد عملکرد الکتریکی خود تجهیز محسوب می شود.

این تفکیک هنگام مقایسه دو برند اهمیت زیادی دارد. درج عبارت «مطابق IEC» روی پیشنهاد فروش به تنهایی اطلاعات کافی ایجاد نمی کند؛ باید شماره استاندارد، بخش مربوطه و مشخصات فنی محصول تحت همان استاندارد مشخص باشند. برای مثال، دو کلید با جریان نامی یکسان زمانی قابل مقایسه تر هستند که ریتینگ های حفاظتی آن ها طبق استاندارد محصول یکسان و در ولتاژ کاری مشابه بررسی شوند.

در پروژه هایی که مشخصات فنی یا اسناد کارفرما استاندارد مشخصی را الزام کرده اند، پیشنهاد تأمین کننده نیز باید دقیقاً با همان مرجع کنترل شود. استفاده از یک استاندارد معتبر اما نامرتبط با خانواده یا کاربرد تجهیز جایگزین انطباق واقعی محصول نمی شود.

نکته خرید: در استعلام، به جای عبارت کلی «استاندارد IEC»، در صورت الزام پروژه شماره استاندارد و بخش مرتبط را مشخص کنید و از تأمین کننده بخواهید کاتالوگ یا مستندی ارائه دهد که انطباق همان کد فنی با استاندارد موردنظر را نشان دهد.

ولتاژ، جریان و ظرفیت نامی

در خرید تجهیزات برق صنعتی، اعداد روی پلاک مشخصات و دیتاشیت باید در ارتباط با یکدیگر خوانده شوند. یک عدد مانند «400 ولت»، «63 آمپر» یا «15 کیلووات» به تنهایی مشخص نمی کند تجهیز برای پروژه مناسب است؛ باید معلوم باشد این مقدار مربوط به کدام شرایط کاری، ولتاژ، نوع بار و ریتینگ تجهیز است.

مشخصهدر پلاک یا دیتاشیت چه چیزی بررسی شود؟نکته مهم در مقایسه محصولات
ولتاژ نامیولتاژی که تجهیز برای کار در آن طراحی یا ریتینگ آن در آن اعلام شده استمشخصات جریان، توان یا ظرفیت قطع ممکن است در ولتاژهای مختلف تغییر کنند؛ بنابراین عدد ولتاژ باید همراه سایر ریتینگ ها خوانده شود
جریان نامیجریان قابل استفاده تجهیز تحت شرایط تعیین شده سازندهدر کلید، کنتاکتور، اینورتر و منبع تغذیه مفهوم و شرایط این عدد یکسان نیست؛ باید مشخص شود جریان درج شده دقیقاً به کدام عملکرد مربوط است
توان نامیتوان قابل پشتیبانی یا توان بار متناسب با تجهیز در شرایط مشخصدر کنتاکتور و اینورتر، عدد کیلووات معمولاً به ولتاژ، نوع موتور و شرایط کاربرد وابسته است و نباید مستقل از جریان بررسی شود
ظرفیت قطعسطح جریان اتصال کوتاهی که کلید حفاظتی تحت استاندارد و ولتاژ مشخص قادر به قطع آن استدو کلید 100 آمپر می توانند ظرفیت قطع کاملاً متفاوتی داشته باشند؛ بنابراین آمپراژ برابر به معنی توان حفاظتی برابر نیست
ظرفیت اضافه بارمیزان و مدت اضافه باری که تجهیز در شرایط تعریف شده تحمل می کنددر اینورترها و برخی تجهیزات کنترل موتور، تفاوت ظرفیت اضافه بار می تواند انتخاب را برای بار سبک یا سنگین تغییر دهد
شرایط مرجع ریتینگدمای محیط، ارتفاع، روش نصب یا سایر شرایطی که مقادیر نامی بر اساس آن اعلام شده اندخارج شدن از شرایط مرجع سازنده ممکن است نیازمند کاهش ظرفیت قابل استفاده تجهیز باشد

برای مثال، در دیتاشیت یک کنتاکتور ممکن است توان موتور قابل کنترل در چند ولتاژ مختلف درج شده باشد؛ بنابراین مشاهده یک عدد کیلووات بدون بررسی ولتاژ و رده بهره برداری می تواند به انتخاب اشتباه منجر شود. در اینورتر نیز علاوه بر کیلووات، جریان خروجی و ظرفیت اضافه بار باید با موتور و نوع بار تطبیق داده شوند.

همین منطق در کلیدهای حفاظتی اهمیت بیشتری پیدا می کند. جریان نامی، ولتاژ کاری و ظرفیت قطع سه مشخصه جداگانه اند و باید کنار هم خوانده شوند. کلید 250 آمپر الزاماً برای هر فیدر 250 آمپری مناسب نیست؛ ظرفیت قطع آن نیز باید با سطح اتصال کوتاه محل نصب هماهنگ باشد.

نکته خرید: هنگام مقایسه پیشنهاد تأمین کنندگان، فقط ردیف «توان» یا «آمپراژ» را مقایسه نکنید. کد فنی کامل، پلاک محصول و دیتاشیت همان کد را مبنا قرار دهید و ریتینگ ها را در ولتاژ و شرایط واقعی پروژه بررسی کنید.

درجه حفاظت

درجه حفاظت مشخص می کند محفظه یک تجهیز تا چه سطحی از تماس با بخش های خطرناک، ورود اجسام جامد و نفوذ آب حفاظت ایجاد می کند. در تجهیزات برق صنعتی، کد IP باید بر اساس محیط نصب انتخاب شود؛ نه با این فرض که هرچه عدد آن بالاتر باشد، محصول الزاماً انتخاب بهتری است. درجه بندی IP در استاندارد IEC 60529 تعریف می شود.

مشخصهمفهوم در انتخابکاربرد عملی در خرید
رقم اول IPسطح حفاظت محفظه در برابر دسترسی به بخش های خطرناک و ورود اجسام جامد را نشان می دهددر محیط های دارای گردوغبار، ذرات و آلودگی صنعتی اهمیت بیشتری پیدا می کند
رقم دوم IPسطح حفاظت محفظه در برابر نفوذ آب تحت شرایط آزمون مشخص را نشان می دهدنوع مواجهه با آب باید مشخص باشد؛ چکه، پاشش، جت آب و غوطه وری شرایط یکسانی نیستند
IP20حفاظت مشخصی در برابر تماس و اجسام جامد دارد، اما برای حفاظت در برابر آب ریتینگ ندارددر بسیاری از تجهیزات نصب شده داخل تابلو مطرح است؛ حفاظت نهایی می تواند توسط خود تابلو تأمین شود
IP54حفاظت محدود در برابر ورود گردوغبار همراه با حفاظت در برابر پاشش آببرای برخی محیط های صنعتی که تجهیز مستقیماً در معرض آلودگی و پاشش قرار دارد قابل بررسی است
IP65محفظه غباربند و دارای حفاظت در برابر جت آب مطابق شرایط آزمون استانداردبرای تجهیزات میدانی و محیط های دارای گردوغبار یا شست وشوی مشخص مطرح می شود
IP67علاوه بر غباربندی، برای غوطه وری موقت تحت شرایط تعیین شده استاندارد ریتینگ داردزمانی ارزش دارد که احتمال چنین مواجهه ای در محل نصب واقعاً وجود داشته باشد

در خرید باید بین درجه حفاظت خود تجهیز و درجه حفاظت مجموعه نهایی تفاوت گذاشت. برای مثال، یک کنترل کننده یا اینورتر با درجه حفاظت پایین تر می تواند برای نصب داخل تابلویی با حفاظت محیطی مناسب طراحی شده باشد. در مقابل، تجهیزی که مستقیماً در خط تولید یا فضای باز نصب می شود، باید شرایط محیط را در سطح محفظه خودش پوشش دهد.

همچنین IP همه مخاطرات محیطی را توصیف نمی کند. این کد به تنهایی درباره مقاومت در برابر خوردگی، مواد شیمیایی، ضربه مکانیکی یا شرایط انفجاری اطلاعات کامل نمی دهد. برای مقاومت محفظه در برابر ضربه مکانیکی می توان با ریتینگ IK مواجه شد و در محیط های مستعد انفجار نیز الزامات و گواهی های تخصصی مربوط به همان محیط باید جداگانه بررسی شوند.

درجه حفاظت اعلام شده نیز زمانی معتبر است که شرایط نصب سازنده حفظ شود. ورود کابل، گلند، درپوش ها، آب بندی و نحوه مونتاژ می توانند روی حفاظت مجموعه نهایی اثر بگذارند؛ بنابراین خرید یک محفظه با IP بالا بدون رعایت الزامات نصب، تضمین کننده همان سطح حفاظت در بهره برداری نیست.

نکته انتخاب: قبل از استعلام، محل نصب را از نظر گردوغبار، تماس با آب، شست وشو، نصب داخل یا خارج تابلو و سایر تنش های محیطی مشخص کنید. سپس IP و در صورت نیاز سایر ریتینگ های حفاظتی را بر اساس خطر واقعی محیط انتخاب کنید، نه صرفاً بالاترین عدد موجود.

گواهی ها و مستندات فنی

در خرید تجهیزات برق صنعتی، مستندات باید امکان تطبیق کالای پیشنهادی با مشخصات فنی پروژه و کد دقیق محصول را فراهم کنند. صرف ارسال یک کاتالوگ عمومی برند یا درج عبارت «دارای استاندارد» در پیش فاکتور، برای پروژه هایی که کنترل فنی یا بازرسی دارند کافی نیست.

مدرکچه اطلاعاتی باید از آن استخراج شود؟چه زمانی اهمیت بیشتری دارد؟
دیتاشیت فنیکد فنی، ولتاژ و جریان نامی، ظرفیت ها، شرایط محیطی، درجه حفاظت، ابعاد، اتصالات و سایر مشخصات محصولتقریباً در تمام خریدهای فنی؛ به ویژه برای مقایسه چند برند یا بررسی کالای جایگزین
گواهی یا گزارش آزموننوع آزمون انجام شده، استاندارد مرجع، نتایج، مشخصات نمونه آزمون شده و مرجع صادرکنندهزمانی که قرارداد، کارفرما یا سطح اهمیت تجهیز ارائه مدارک آزمون را الزام کرده باشد
اظهارنامه انطباقاعلام سازنده درباره انطباق محصول با مقررات یا استانداردهای مشخصدر پروژه ها یا بازارهایی که اظهارنامه انطباق بخشی از الزامات تحویل یا پذیرش کالا است
گواهی انطباقتأیید انطباق محصول با الزامات مشخص، در صورت وجود طرح صدور گواهی مرتبطزمانی که پروژه صراحتاً گواهی معتبر از مرجع مشخصی درخواست کرده باشد
راهنمای نصب و بهره برداریشرایط نصب، سیم بندی، تنظیمات، محدودیت های بهره برداری و الزامات ایمنیبرای اینورتر، سافت استارتر، رله حفاظتی، کنترل کننده و سایر تجهیزات قابل تنظیم اهمیت بالاتری دارد

نکته مهم این است که اظهارنامه انطباق و گواهی انطباق یک مدرک واحد نیستند. نوع مدرک موردنیاز باید از مشخصات پروژه، الزامات قانونی بازار مقصد یا مدارک کارفرما استخراج شود؛ بنابراین درخواست همه انواع گواهی برای هر خرید، نه ضروری است و نه همیشه معنای فنی مشخصی دارد.

در بررسی مدارک نیز باید مطمئن شد که اطلاعات ارائه شده به همان مدل و کد فنی پیشنهادی مربوط است. دیتاشیت یک خانواده محصول ممکن است ده ها مدل با ریتینگ های متفاوت را پوشش دهد؛ در نتیجه وجود نام برند و سری محصول به تنهایی برای تأیید مشخصات کالای خریداری شده کافی نیست.

برای تجهیزات حساس یا پروژه های دارای بازرسی، بهتر است الزامات مستنداتی از مرحله استعلام مشخص شوند. درخواست مدرک پس از سفارش ممکن است مشخص کند که تأمین کننده یا حتی سازنده، نوع گواهی موردنظر پروژه را برای آن کد محصول ارائه نمی کند.

نکته استعلام: در درخواست خرید، مدارک را دقیق نام ببرید؛ برای مثال دیتاشیت کد فنی پیشنهادی، گزارش آزمون یا گواهی/اظهارنامه انطباق در صورت الزام پروژه. عبارت کلی «تمام مدارک و سرتیفیکیت ها» معیار مناسبی برای مقایسه پیشنهادهای فنی نیست.

چه عواملی قیمت تجهیزات برق صنعتی را تعیین می کنند؟

قیمت تجهیزات برق صنعتی فقط تابع برند یا آمپراژ نیست. در یک خانواده محصول، تغییر مشخصات الکتریکی، سطح حفاظت، قابلیت های کنترلی، استاندارد ساخت و شرایط تأمین می تواند اختلاف قیمت قابل توجهی ایجاد کند. به همین دلیل مقایسه قیمت زمانی معتبر است که کدهای فنی از نظر عملکرد و ریتینگ واقعاً هم سطح باشند.

ریتینگ الکتریکی

با افزایش ولتاژ، جریان، توان یا ظرفیت کاری معمولاً ابعاد، طراحی داخلی و ظرفیت اجزای قدرت نیز تغییر می کند و قیمت بالاتر می رود. بااین حال رابطه قیمت همیشه خطی نیست؛ برای مثال اختلاف قیمت میان دو فریم کلید یا دو سایز اینورتر می تواند بیشتر از اختلاف ساده توان آن ها باشد.

در کنتاکتورها نیز یک مدل با جریان بالاتر در رده بهره برداری مشخص، الزاماً با مدل ارزان تر صرفاً بر اساس عدد آمپر قابل مقایسه نیست. در اینورترها، جریان خروجی و ظرفیت اضافه بار نیز می توانند روی قیمت یک توان نامی مشابه اثر بگذارند.

نکته استعلام قیمت: برای دریافت قیمت قابل مقایسه، ولتاژ، جریان یا توان، تعداد فاز و شرایط کاری اصلی را همراه کد فنی اعلام کنید.

قابلیت حفاظتی و ظرفیت قطع

در کلیدهای حفاظتی، افزایش ظرفیت قطع اتصال کوتاه معمولاً یکی از عوامل مهم اختلاف قیمت بین مدل های ظاهراً مشابه است. برای نمونه، دو کلید کمپکت با فریم و جریان نامی یکسان می توانند به دلیل ظرفیت قطع متفاوت، قیمت یکسانی نداشته باشند.

نوع واحد حفاظتی نیز مؤثر است. یک کلید با حفاظت حرارتی-مغناطیسی ثابت یا قابل تنظیم را نمی توان صرفاً بر اساس آمپراژ با مدلی دارای واحد حفاظتی الکترونیکی و تنظیمات گسترده تر مقایسه کرد. امکاناتی مانند حفاظت های قابل تنظیم، اندازه گیری و در برخی سری ها قابلیت ارتباط نیز قیمت را افزایش می دهند.

نکته خرید: ظرفیت قطع بالاتر را فقط زمانی سفارش دهید که سطح اتصال کوتاه و طراحی حفاظتی پروژه آن را ایجاب کند؛ بالاترین ریتینگ موجود الزاماً اقتصادی ترین انتخاب نیست.

امکانات کنترلی و ارتباطی

در تجهیزات اتوماسیون و کنترل موتور، بخش مهمی از اختلاف قیمت مربوط به سطح قابلیت های کنترلی است. یک اینورتر برای کنترل ساده سرعت با مدلی که کنترل پیشرفته موتور، ورودی و خروجی بیشتر، بازخورد رمزگذار یا ارتباط شبکه صنعتی ارائه می دهد، از نظر قیمت قابل قیاس مستقیم نیست.

در کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر نیز تعداد و نوع ورودی و خروجی، ظرفیت پردازش، حافظه، امکان توسعه و ماژول های ارتباطی روی هزینه نهایی سیستم اثر دارند. گاهی قیمت واحد پردازنده پایین تر است، اما نیاز به ماژول های جانبی متعدد، هزینه کل پیکربندی را افزایش می دهد.

نکته انتخاب: قیمت «تجهیز پایه» را با قیمت «پیکربندی کامل موردنیاز پروژه» اشتباه نگیرید؛ ماژول ارتباطی، کارت ورودی و خروجی و تجهیزات جانبی را در مقایسه لحاظ کنید.

درجه حفاظت و استانداردها

تجهیزاتی که برای محیط های سخت تر طراحی شده اند ممکن است به محفظه، آب بندی و طراحی مکانیکی متفاوتی نیاز داشته باشند و در نتیجه قیمت بیشتری نسبت به نسخه های معمول داخل تابلو داشته باشند. برای مثال، اختلاف میان یک تجهیز با درجه حفاظت پایین تر و نسخه ای با IP بالاتر فقط یک تفاوت اسمی روی پلاک نیست.

الزامات استانداردی و تأییدیه های خاص پروژه نیز می توانند دامنه محصولات قابل خرید را محدود کنند. اگر پروژه گواهی، آزمون یا انطباق مشخصی مطالبه کند، محصولی که صرفاً از نظر عملکرد الکتریکی مشابه است الزاماً جایگزین قابل قبول نخواهد بود.

نکته خرید: هزینه بیشتر برای IP یا تأییدیه ای که پروژه به آن نیاز ندارد، ارزش فنی ایجاد نمی کند؛ اما حذف الزام واقعی پروژه برای کاهش قیمت می تواند محصول را از نظر فنی غیرقابل قبول کند.

برند و کشور سازنده

برند روی قیمت از چند مسیر اثر می گذارد: سطح فنی سری محصول، شبکه فروش، خدمات، دسترسی به قطعات جانبی، سیاست قیمت گذاری و هزینه واردات. بنابراین اختلاف قیمت دو برند را نباید فقط به نام تجاری نسبت داد.

کشور سازنده نیز می تواند روی هزینه تولید، حمل، تعرفه، مسیر واردات و دسترسی بازار ایران اثر بگذارد. علاوه بر آن، یک برند ممکن است محصولات خود را در چند کشور تولید کند؛ بنابراین کشور مبدأ باید برای همان کد فنی و محموله موردنظر بررسی شود، نه بر اساس کشور محل دفتر مرکزی برند.

در پروژه هایی که هزینه توقف اهمیت دارد، موجود بودن قطعات جایگزین و پشتیبانی یک سری محصول می تواند از اختلاف محدود قیمت خرید اولیه مهم تر باشد.

نکته خرید: مقایسه برند را بر اساس کدهای فنی هم سطح، قابلیت تأمین مجدد و اصالت کالا انجام دهید؛ نه صرفاً کشور نوشته شده روی محصول.

سخن آخر 

تجهیزات برق صنعتی طیف بسیار گسترده ای از قطعات، سیستم ها و دستگاه ها را دربرمی گیرد که در صنایع مختلف کاربرد دارند. به همین دلیل هنگام خرید و فروش تجهیزات برق صنعتی باید با نیازهای خود و تجهیزاتی که بیشترین کارایی را ارائه می کنند، آشنا باشید. از آنجایی که قطعات برق و الکترونیک در بسیاری از وسایل اطراف ما قابل مشاهده است و صنایع گوناگونی به این تجهیزات مهم و کلیدی نیاز دارند، در این مطلب به بررسی تمام آن چیزی که باید از تجهیزات مختلف برق صنعتی، کاربرد آن ها و برندهای معتبر داخلی و خارجی تولیدکننده دستگاه ها و قطعات برق صنعتی بدانید، پرداختیم.

سوالات متداول 

1. کلید مینیاتوری و کلید اتوماتیک کمپکت چه تفاوتی در کاربرد صنعتی دارند؟

کلید مینیاتوری معمولاً برای مدارهای نهایی و جریان های پایین تر استفاده می شود و تنظیمات حفاظتی آن محدودتر است. کلید اتوماتیک کمپکت برای فیدرها و مدارهای صنعتی با جریان و سطح اتصال کوتاه بالاتر مطرح می شود و بسته به مدل می تواند تنظیمات حفاظتی گسترده تری ارائه دهد. انتخاب بین این دو فقط بر اساس آمپراژ نیست؛ ظرفیت قطع، نوع حفاظت، قابلیت تنظیم و جایگاه کلید در شبکه نیز باید بررسی شوند.

2. برای راه اندازی موتور سافت استارتر بهتر است یا اینورتر؟

اگر هدف اصلی کاهش جریان و تنش مکانیکی هنگام راه اندازی باشد و موتور پس از استارت با سرعت تقریباً ثابت کار کند، سافت استارتر معمولاً گزینه مناسب تری برای بررسی است. اگر فرآیند به کنترل سرعت یا گشتاور در حین کار نیاز داشته باشد، اینورتر قابلیت بیشتری دارد. نوع بار، جریان موتور، تعداد استارت و نیاز کنترلی باید قبل از مقایسه قیمت دو گزینه مشخص شوند.

3. ظرفیت قطع در انتخاب کلید چه اهمیتی دارد؟

ظرفیت قطع نشان می دهد کلید تا چه سطحی از جریان اتصال کوتاه را تحت شرایط استاندارد می تواند قطع کند. ممکن است دو کلید هر دو 100 آمپر باشند، اما ظرفیت قطع متفاوتی داشته باشند. بنابراین جریان نامی برای تطبیق با بار کافی نیست و ظرفیت قطع کلید باید با جریان اتصال کوتاه احتمالی در محل نصب و ولتاژ شبکه هماهنگ باشد.

4. کنتاکتور چگونه بر اساس توان موتور انتخاب می شود؟

توان موتور نقطه شروع انتخاب است، اما معیار نهایی نیست. باید ولتاژ شبکه، جریان پلاک موتور، رده بهره برداری، تعداد دفعات کلیدزنی و شرایط بار نیز بررسی شوند. همچنین ولتاژ بوبین کنتاکتور باید با مدار فرمان سازگار باشد. به همین دلیل دو کنتاکتور با آمپراژ ظاهراً مشابه ممکن است برای کنترل یک موتور عملکرد و ریتینگ یکسانی نداشته باشند.

5. درجه حفاظت تجهیزات برای محیط صنعتی چگونه انتخاب می شود؟

درجه حفاظت باید بر اساس شرایط واقعی محل نصب انتخاب شود: میزان گردوغبار، تماس با آب، شست وشو و نصب داخل یا خارج تابلو از عوامل اصلی هستند. عدد IP بالاتر همیشه به معنی انتخاب بهتر نیست و فقط زمانی ارزش دارد که شرایط محیطی آن سطح حفاظت را ایجاب کند. همچنین IP به تنهایی مقاومت در برابر خوردگی، مواد شیمیایی، ضربه یا محیط انفجاری را مشخص نمی کند.

6. برای استعلام تجهیزات برق صنعتی چه اطلاعاتی لازم است؟

در صورت وجود، کد فنی کامل سازنده بهترین نقطه شروع است. اگر کد فنی مشخص نیست، اطلاعات موردنیاز به خانواده تجهیز بستگی دارد، اما معمولاً باید موارد زیر ارائه شوند:

  • نوع تجهیز و کاربرد آن
  • ولتاژ و جریان یا توان موردنیاز
  • تعداد فاز و فرکانس در صورت ارتباط
  • مشخصات بار یا موتور
  • ظرفیت قطع یا سطح حفاظتی موردنیاز
  • ولتاژ مدار فرمان برای تجهیزات کنترلی
  • درجه حفاظت و شرایط محیط نصب
  • استاندارد یا تأییدیه الزامی پروژه
  • تعداد موردنیاز و زمان تحویل مورد انتظار

برای تجهیزاتی مانند اینورتر، کنترل کننده منطقی برنامه پذیر یا رله حفاظتی، نیازهای کنترلی و ارتباطی نیز باید به استعلام اضافه شوند.

7. آیا می توان تجهیزات برندهای مختلف را در یک تابلو استفاده کرد؟

بله، در بسیاری از تابلوهای صنعتی استفاده از چند برند امکان پذیر است؛ اما سازگاری فنی باید بررسی شود و نمی توان آن را صرفاً از روی آمپراژ یا ولتاژ نتیجه گرفت. ولتاژ و جریان، مدار فرمان، ابعاد و روش نصب، نوع سیگنال، پروتکل ارتباطی و هماهنگی حفاظتی از معیارهای مهم هستند.

در ترکیب هایی مانند کنتاکتور و رله اضافه بار یا کلیدهای حفاظتی بالادست و پایین دست موضوع حساس تر است؛ زیرا ممکن است سازنده جداول هماهنگی یا ترکیب های آزموده شده مشخصی ارائه کرده باشد. بنابراین هنگام جایگزینی یک برند، باید سازگاری مجموعه و الزامات پروژه بررسی شود، نه فقط مشخصات قطعه جایگزین.

مطالعه بیشتر